Dul ve yetime 5 yıllık maaş şartları neler? Dul ve yetime 5 yıllık maaş başvuru

Dul ve yetime 5 yıllık maaş şartları en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Peki ya dul ve yetime 5 yıllık maaş şartları neler? Dul ve yetime 5 yıllık maaş başvuru detayları..

Dul ve yetime 5 yıllık maaş şartları neler? Dul ve yetime 5 yıllık maaş başvuru
12 Mart 2018 Pazartesi 15:49

Dul ve yetimlerde bu şartları taşıyan kişilere toplu maaş ödemesi yapılacak. Dul ve yetime 5 yıllık maaş şartları neler? Dul ve yetime 5 yıllık maaş başvuru nasıl yapılır? İşte detaylar..

Bilindiği gibi dul, evlilik birlikteliği içinde eşini kaybedenlere deniyor. Bu tanım genellikle kadınlar için kullanılıyor. Ancak sosyal güvenliğe göre dul ifadesi kadın ve erkek için de kullanılıyor. Yani bu kapsamda her iki cinsiyete de dul kalındığında sağlanan haklar eşit. Bu yasanın karmaşık olmasından dolayı haklar da pek iyi anlaşılamıyor. Bundan dolayı çoğu kişi hakkını alamıyor. Eşi vefat eden kişilere dul maaşı bağlanıyor. Ancak bunun için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bunlardan birincisi vefat eden eşin, mevzuatta yer alan prim gün sayısına sahip olması. Bu kapsamda yasa gereği sigortalı kişinin vefatı halinde en az 900 gün primi varsa 5 yıldır sigortalıysa hak sahipleri talep ettiklerinde dul maaşı alabileceklerdir.

Dul ve yetime 5 yıllık maaş şartları neler?

Yasaya göre; dul, evlilik birlikteliği içinde eşini kaybedenlere deniyor. Bu tanım daha çok kadınlar için kullanılıyor. Ama, sosyal güvenlikte dul kavramı kadın ve erkek için de geçerli. Yani her iki cinsiyete sağlanan haklar eşit. Bu haklar yasanın karmaşık olmasından pek de iyi anlaşılamıyor ve çoğu kişi de hakkını zamanında alamıyor. Eşi vefat edenlere dul maaşı bağlanması için bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Bunlardan birincisi vefat eden eşin, mevzuatta yer alan prim gün sayısına sahip olması. Yasa gereği sigortalının vefatı halinde en az 900 gün primi varsa beş yıldır sigortalı ise hak sahiplerine talepleri halinde maaş bağlanıyor. Tabii burada kritik bir tarih var.

Sigortalının vefatı 1 Ekim 2008 sonrası ise her türlü borçlanmalar dahil en az 1800 gün ile maaş bağlanır. Sigortalının vefatı 1 Ekim 2008 öncesi ise dul maaşının bağlanması için her türlü borçlanmalar dahil en az 900 gün ve 5 yıllık sigortalılık süresi olması yetiyor. Eğer ölen sigortalının yeterli prim ve çalışma süresi yoksa hak sahibine maaş bağlanmıyor. Dul maaşında başvuru şart. Çoğu bu haktan haberdar olmadığı için mağdur. Ama bu hakkı almak için zaman sınırlamasının olmadığını unutmayın. Ancak, maaş talep edildikten sonra hakkın doğduğu tarihten geriye doğru 5 yıllık maaş alınabiliyor. Eğer medeni haliniz değişmediyse dul maaşı hakını yeni öğrendiyseniz geriye dönük bu 5 yıllık birikmiş maaşı toplu alabilirsiniz.

Ölen eşin ve ölen anne-babanın sigorta statüsü farklı ise ölüm tarihlerine göre iki maaş veya tek maaş ödenmesi söz konusu olabiliyor. Sigortalılık statüsü (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) farklı, eş ve anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş bağlanıyor. Eş ve anne-babadan biri 1 Ekim 2008’den önce diğeri 1 Ekim 2008’den sonra ölmüşse yine iki maaş hakkı var. Eğer iki ölüm 1 Ekim 2008’den sonra ise sadece bir maaş ödeniyor. Ancak ölümlerin ikisi de 1 Ekim 2008 sonrası olsa bile sigorta statüsü farklı olması koşuluyla istisnai olarak memur kızı veya memur eşi iki maaş alabiliyor. Örneğin, eşi memur emeklisi, babası SSK veya Bağkur emeklisi olan kadınlar için eşin ve babanın ölüm tarihinin önemi yok. Her halde iki maaş alma hakları var.

Yorumlar