BOTAŞ açıkladı: Doğal gaz fiyatlarında artış olacak mı?

Eylül ayında "Doğal gaz fiyatlarında artış olacak" iddialarına veren BOTAŞ, elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatında, sanayi kuruluşlarında ve mesken abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmadığını açıkladı.

BOTAŞ açıkladı: Doğal gaz fiyatlarında artış olacak mı?
Son Güncelleme: 1 Eylül 2023 Cuma 07:31
1 Eylül 2023 Cuma 07:19

Artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle her kaleme zam gelmeye devam ederken BOTAŞ'tan doğal gaz fiyatlarıyla ilgili açıklama geldi.

BOTAŞ'ın internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, doğal gazda eylülde geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı. Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine eylülde uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 9 bin 478 lira olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 10 bin lira olarak duyuruldu.

Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor.

Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruda, "Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar