Deutsche Bank'tan Merkez için kritik faiz tahmini: 500 baz puan artacak

Merkez Bankası'nın 28 Mart'ta faiz kararını açıklaması beklenirken Alman bankası Deutsche Bank'tan kritik tahmin geldi. Banka bu ay 500 baz puan faiz artışının yüksek ihtimal olduğuna dikkat çekti.

Deutsche Bank'tan Merkez için kritik faiz tahmini: 500 baz puan artacak
Son Güncelleme: 12 Mart 2024 Salı 14:35
12 Mart 2024 Salı 14:29

Deutsche Bank Türkiye'de enflasyon dinamiklerindeki kötüleşme nedeniyle politika faizi tahminini revize etti. Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre banka, Mart ayındaki toplantıda 500 baz puanlık faiz artışının 'yüksek ihtimal' olduğunu ve faizin yüzde 45'ten yüzde 50'ye çıkabileceğini söyledi.

Yiğit Onay öncülüğündeki analistler, "Politikalar doğru yönde ilerliyor. Fitch'in son kredi notu artışı da ortodoks politikalara dönüşün bir yansıması. Ancak kısa vadede ekonomide zorluklar devam ediyor. Bunların arasında kalıcı enflasyonist baskılar ve bankanın net rezervlerindeki belirgin düşüş de var. Yaklaşmakta olan yerel seçimler belirsizlik oluşturuyor. TL'deki değer kaybının Döviz talebini artıracağı endişesi de var. Uzun vadede TCMB'nin son çeyreğe kadar beklemede kalmasını ve faiz indirimlerinin kademeli olmasını bekliyoruz. Yıl sonu politika faizi tahminimiz yüzde 45" ifadesini kullandı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar