Deprem fonu için son aşamaya gelindi! Bakan Şimşek duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Afet Yeniden İmar Fonu'nun işleyişine ilişkin yönetmeliğin hazırlanıp Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini belirtti.

Deprem fonu için son aşamaya gelindi! Bakan Şimşek duyurdu - Sayfa 1

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl yasalaşan kanunla altyapısı oluşturulan Afet Yeniden İmar Fonu'na ilişkin değerlendirmede bulundu.

1 9
 
Deprem fonu için son aşamaya gelindi! Bakan Şimşek duyurdu - Sayfa 2

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞINA BAĞLI OLACAK

Söz konusu kanunla AFAD tarafından doğal afetler sonrasında genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması amacıyla Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulduğunu ifade eden Şimşek, fonun Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı olacağını söyledi.

2 9
 
Deprem fonu için son aşamaya gelindi! Bakan Şimşek duyurdu - Sayfa 3

Şimşek, fonun yönetim kurulunun Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Tarım ve Orman, İçişleri, Ulaştırma ve Altyapı bakanları ile Strateji ve Bütçe Başkanı'ndan oluştuğunu bildirdi.

3 9
 
Deprem fonu için son aşamaya gelindi! Bakan Şimşek duyurdu - Sayfa 4

FONUN KAYNAĞI BAĞIŞ, YARDIM VE HİBELER OLACAK

Fonun kaynaklarına ilişkin de bilgi veren Şimşek, "Bu kaynaklar, yurt içi ve dışı kaynaklı her nevi nakdi bağış, yardım, hibe ve tahvil dahil krediler ile bütçeye bu amaçla konulacak ödenekten oluşacak." diye konuştu.

4 9