İYİ Partili Bilge Yılmaz'dan iktidara eleştiri: Bu ekonomi yönetimi ile krizden çıkamayız

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, ekonominin gidişatına dair açıklamalarda bulunarak iktidarı halka karşı dürüst olmaya davet etti. Yılmaz, 2024'ün ilk çeyreğinde enflasyonun en az yüzde 60 olacağını ifade ederek, “Durumumuz açıkça konuşmak gerekirse hiç iyi değil" dedi.

İYİ Partili Bilge Yılmaz'dan iktidara eleştiri: Bu ekonomi yönetimi ile krizden çıkamayız
Son Güncelleme: 10 Ağustos 2023 Perşembe 13:37
10 Ağustos 2023 Perşembe 13:34

Bilge Yılmaz, sosyal medya hesabından ekonomi gündemine ilişkin paylaşım yaptı.

‘2024’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE ENFLASYON YÜZDE 60 OLACAK’

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyonun yıl sonuna kadar kontrol altına alınacağını söylemesiyle ilgili "Ne var ki, bunun gerçekleşmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Resmi rakamlar bile, 2024'ün ilk çeyreğinde enflasyonun en az yüzde 60 olacağını söylüyor" dedi.

Bilge Yılmaz, bütçe ile ilgili "Geçmişte, bütçe sağlamlığı ile gurur duyan bir ekonomi bakanınız vardı. Eğer bütçemiz bu denli güçlü idiyse, bütçe açığını finanse etmek için yapılan KDV ve ÖTV artışlarının da mutlaka bir açıklaması olmalı" diye yazdı.

‘HÜKÜMET MİLLETE KARŞI DÜRÜST OLMALIDIR’

Bilge Yılmaz, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Seçimleri kazanmak için ekonomide sahte bir bahar yaratıldı ve ülkenin bütün kaynakları bu uğurda heba edildi. Şimdi ise, seçimlerin bütün maliyeti vatandaşlarımıza ödetiliyor. Bugün vatandaşlarımızın yaşadığı ekonomik sıkıntılar irademiz dışında gerçekleşen bir doğa olayı sonucunda maruz kaldığımız bir felaket değildir. Aksine, birkaç ay içinde ortaya çıkacak acı sonuçların farkında olan bir hükumetin bile isteye yaptığı tercihlerdir. Millete karşı açık ve dürüst olmak zorundayız.

1) Sayın Erdoğan, yıl sonuna kadar enflasyonun kontrol altına alınacağını ve önümüzdeki yıl tamamen bu meselenin çözülmüş olacağını söylediniz. Ne var ki, bunun gerçekleşmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Resmi rakamlar bile, 2024'ün ilk çeyreğinde enflasyonun en az yüzde 60 olacağını söylüyor.

2) Geçmişte, bütçe sağlamlığı ile gurur duyan bir ekonomi bakanınız vardı. Eğer bütçemiz bu denli güçlü idiyse, bütçe açığını finanse etmek için yapılan KDV ve ÖTV artışlarının da mutlaka bir açıklaması olmalı.

Başarılı bir tedavi, önce kendimize karşı dürüst olmayı gerektiriyor. Doğruları siyasi kazanımlara kurban etmeyi bırakmalıyız. Gerçeklerle ve zayıflıklarımızla yüzleşmeden hiçbir ekonomik problemimizi çözemeyiz.

Durumumuz açıkça konuşmak gerekirse hiç iyi değil. Enflasyon rakamının çok altında bir faiz oranı, adaletsiz bir vergi sistemi, somut tasarruf programı açıklayamayan bir ekonomi yönetimi ile bu krizden çıkmaya çalışıyoruz ama bunu bu şekilde başaramayacağız"

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar