Ve Escobar'ın karısı sessizliğini bozdu

Pablo Escobar'ın eşi, bir anı kitabı yayımlayarak eşi hakkında bilinmeyenleri anlattı

Ve Escobar'ın karısı sessizliğini bozdu
Son Güncelleme: 10 Kasım 2018 Cumartesi 10:54
10 Kasım 2018 Cumartesi 10:51

1993’te öldürülen uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın eşi bir anı kitabı yayımladı. Kitap eşi hakkında bilinmeyenleri anlattı.

15 Kasım'da piyasaya çıkacak 'Pablo Escobar'la Hayatım ve Hapsim' isimli anı kitabının yazarı, bizzat uyuşturucu karteli baronunun eşi Maria Victoria Henao.

Escobar'la hayatına ilk kez geniş çaplı açıklama getiren Maria Henao, kitabın girişinde "Yıllarca sakladığım sır" başlığı altında ıstırap dolu bir anısını aktararak işareti veriyor.

12 yaşındayken kendisinden 11 yaş büyük Pablo'ya aşık olup 14 yaşında hamile kalan, ama hamile olduğunu bilmeyen Maria'yı Escobar merdiven altı bir kliniğe götürüp zorla kürtaj yaptırmış. Sedyede yatarken yaşlı bir kadının rahmine bir sürü plastik tüp yerleştirdiğini, kendisine bunun hamileliği önleme yöntemi olduğunun söylendiğini aktaran Maria'nın ardından günlerce kanaması ve çok şiddetli ağrıları olmuş.

Aradan zaman ve epey terapi geçtikten sonra artık bunu en temel haklarının ihlali olarak gördüğünü ve kendini tecavüze uğramış hissettiğini belirten Maria, zorla kürtajı bugüne dek kendi çocuklarından bile saklamış.

Cinsel beraberliği zorla olmuş

“44 yıldır sakladığım bu acı sırrı açıklayacak cesareti bulmak için kendi tarihimle bağlantı kurup ruhumun derinliklerine inebilmem gerekiyordu" diyen Maria'nın aslında Pablo ile ilk cinsel beraberliği de zorla olmuş. Kitapta korkudan adeta felç geçirdiğini, çünkü hazır olmadığını, şehvet hissetmediği gibi bu mahrem temasın ne anlama geldiğini anlayabilecek donanıma sahip olmadığını anlatıyor.

Kolombiya'nın genç kuşaklarının kokain işi için ne çok kan döküldüğünü anlaması umuduyla sessizliğini bozduğunu söyleyen Henao'nun kaleme aldığı 523 sayfalık anı kitabı, Escobar'ın mezar hırsızlığından dünyanın en çok aranan firarisine dönüşmesini birinci elden mercek altına alıyor.

Zengin kız çocuğu ile fakir delikanlı

Medellin yakınındaki Envigado bölgesinin zengin, geleneksel bir ailesinden gelen ve ailesine isyan edip mahallede Vespa ile tur atan Escobar'a aşık olan Henao, 15 yaşında evlendiklerinde kocası tarafından sarı bisikletten serenatlara uzanan hediye yağmurlarına tutulmuş.

Evlenir evlenmez ortadan kaybolmalar ve aldatmalar

Başta kendini beyaz atlı prensini bulmuş masal prensesi gibi hissettiğini yazan Henao, ama kocasının uzun süreler boyu, açıklama getirmediği şekilde ortadan kaybolması, sürekli başka kadınlarla flört etmesiyle baş etmek zorunda kaldığını, üstüne servet sahibi oldukça Escobar'ın hilebaz, çıkarcı ve paranoyak hale geldiğini belirtti.

Kocasının organize suç faaliyetleriyle ilgili kendisini bilgilendirmediğini savunan Henao, Escobar'ın 1984'te Adalet Bakanı Rodrigo Lara'ya suikast düzenlemesinin ardından başkanlık adayı öldürüp yolcu uçağı havaya uçurmak dahil devletle savaşa giriştiği döneme de değindi.

1993'ten sonra yeni bir yaşam

Escobar'la çok kısa görüşmeler için çocuklarla birlikte gözleri kapalı halde güvenli evlere götürüldüklerini anlatan Henao, 1993'te Escobar'ın damda polisle girdiği çatışmada öldürülmesinin ardından ailesinin intikam suikastina kurban gitmemesi için çılgınca sığınacak ülke aradı. Almanya ve Mozambik gibi ülkelerden ret yanıtı alması sonrası Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e yerleşip isimlerini değiştirdiler.

1999'da kara para aklamadan, bu yıl da Kolombiyalı bir uyşturucu kaçaksının para saklamasına yardımcı olmaktan gözaltına alındılar. Ama suçlamaları reddeden ve eski soyadları yüzünden hedef alındılarını savunan Henoa, çarşamba günü Kolombiya'nın W Radyo'suna mülakat verdi.

Yorumlar