NATO’dan S-400 açıklaması: Türkiye istediği silahı almakta özgür

NATO, Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan S-400 konusunda açıklamalarda bulundu. NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Madeleine Moon, Türkiye'nin istediği silahı almakta özgür olduğunu belirtti.

NATO’dan S-400 açıklaması: Türkiye istediği silahı almakta özgür
Son Güncelleme: 16 Nisan 2019 Salı 09:41
16 Nisan 2019 Salı 09:33

Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400’ler, ABD ile gerilime neden olmuştu. NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Madeleine Moon, Türkiye’nin S-400 almasını ve NATO’daki durumunu değerlendirdi.

Türkiye'yi güçlü ve aktif bir NATO müttefiki olarak tanımlayan Moon, "Türkiye, çok kritik olaylarda ve süreçlerde önemli roller üstleniyor. Afganistan, Irak ve Kosova'daki rolünü buna örnek gösterebiliriz. Türkiye, NATO için sorumluluk alabilen, güçlü ve sağlam bir müttefik." ifadesini kullandı.

Moon, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in, Türkiye'nin S-400 almasının kendi kararı olduğu açıklamasına dikkati çekerek, "Sekreter Stoltenberg haklı. Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir. Aynı şekilde her NATO üyesi ülkenin satın aldığı şey o devletin kararıdır. NATO, kimseye ne alacağını ya da ne yapacağını söylemez. Bu NATO'nun çalışma tarzı değildir ama her tercihin bir sonucu olduğunu da bilmek gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar