Meksika'dan Türkiye'ye yardım seferberliği

Kahramanmaraş merkezli depremin yaralarını sarmak için Meksika halkı büyük bir dayanışma örneği gösterdi.

Meksika'dan Türkiye'ye yardım seferberliği
Son Güncelleme: 18 Şubat 2023 Cumartesi 13:03
18 Şubat 2023 Cumartesi 13:01

Türkiye'de 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem için dayanışma içinde olan ülkelerden biri olan Meksika'da, depremzedeler için yardım kampanyası yapıldı.

Türkiye'nin Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ açıklamasında, Meksika halkının depremzedeler için seferber olduğunu belirterek, gelen yoğun yardımlar nedeniyle büyükelçilik binası kapasitesinin tamamen dolduğunu söyledi.

140 ton yardım gönderildi

Tuğ, Meksika Savunma Bakanlığı (SEDENA) ile Meksika Dışişlerine Bağlı (SRE) Meksika Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (AMEXCID) işbirliğinde Türkiye'ye şu ana kadar 140 ton yardım gönderildiğini bildirdi.

Büyükelçilik bahçesinde sevkiyat için 65 ton yardım malzemesinin beklediğini anlatan Tuğ, bunun da kısa zamanda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını söyledi.

Kurtarma ekibi de yollandı

Tuğ, depremin ardından Türkiye'ye 150 kişilik Meksika arama kurtarma ekibinin gittiğini dile getirerek, "THY uçaklarıyla 90 Meksikalı gönüllü, arama kurtarma sürecine yardımcı olmak için büyükelçiliğimiz kanalıyla depremden etkilenen illerimize sevk edildi." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Meksika Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada ise depremden sonra gösterilen yoğun ilgi ve dayanışma için Meksika halkına ve yetkililere yürekten teşekkür edildi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar