Malatya'da enkaz başında "kolon kesme" tartışması

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde, 4 bloğunun da yıkıldığı Hayat Sitesi enkazından 19 kişinin cansız bedeni çıkarıldı ve arama kurtarma çalışmaları sona erdi. Ancak bina sakinleri, enkazın kaldırılmasına karşı çıkıyor. Mobilya mağazasının kolon kestiğini iddia eden vatandaşlar, enkazda inceleme yapılması için suç duyurusunda bulundu.

Malatya'da enkaz başında "kolon kesme" tartışması
Son Güncelleme: 20 Şubat 2023 Pazartesi 17:21
20 Şubat 2023 Pazartesi 08:56

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesindeki Hayat Sitesi’nin enkazında ‘kolon kesme’ tartışması yaşandı. 

Yeşilyurt ilçesi Özalper Mahallesi'ndeki 4 bloktan oluşan 4 katlı Hayat Sitesi'nin altında mobilya mağazası bulunan bina, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7'lik ilk depremde çöktü.

Diğer üç blok ise aynı gün saat 13.24'te yaşanan Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremle yıkıldı.

Hayat Sitesi'nin enkazından 19 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Binanın içinde kimsenin kalmadığı belirlenmesi üzerine enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı.

Depremde yaşamını yitiren Bayram Kırıcı'nın eşi Sultan Kırıcı ve 4 çocuğu enkazın kaldırıldığını görünce bağırmaya başladı.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

Binanın altındaki mağazanın kolon kestiğini iddia eden aile, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ve enkazda inceleme yapılmasını istediklerini söyledi.

Bayram Kırıcı'nın kızı Gülhan Karaaslan, “Annem ve babamın yaşadığı A/1 Blok bina sabaha karşı yaşanan ilk depremde yıkıldı. Diğerleri ise ikinci depremde çöktü. Onların kurtulma şansı oldu. Babamın olmadı çünkü alt kattaki mağaza kolon kesti, üst katı alarak mağazaya katıp binanın duvarlarını yıktılar. İnceleme yapılmak üzere savcılığa suç duyurusunda bulunduk ancak gelip baktığımızda enkazın kaldırıldığını gördük" dedi.

Enkazın kaldırılmasını istemediklerini belirten Karaaslan, "Suçlu varsa bulunup cezalandırılmasını istiyoruz. 4 binadan biri ilk depremde yıkılıyor diğer 3'ü ise ikinci depremde yıkılıyorsa demek ki bir hata var. Bizim ev de ilk depremde yıkılmasaydı babam şu an bizimle olurdu.” diye konuştu.

MAĞAZA SAHİBİ İDDİALARI REDDETTİ

Enkaz kaldırma çalışmalarını izleyen mobilya mağaza sahibi Salih Sarı ise “Biz böyle bir şey olmasını ister miyiz? Kesinlikle öyle bir şey yok. Dış cephe değişikliği yapıldı, başka bir şey yapmadık. Bir usulsüzlük yapmadık. Herkes gibi biz de büyük acı çekiyoruz” dedi.

Ailenin isteği üzerine enkaz kaldırma çalışmaları durduruldu.

Yorumlar