Japon gazeteciden Türk halkının dayanışmasına övgü

Kahramanmaraş merkezli etkilediği bölgede görev yapan Japon gazeteci Hiromi Yasui, Türk halkının dayanışmasına hayran kaldığını belirtti.

Japon gazeteciden Türk halkının dayanışmasına övgü
Son Güncelleme: 25 Şubat 2023 Cumartesi 09:28
25 Şubat 2023 Cumartesi 09:25

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından dünyadan da birçok gazeteci deprem bölgelerine akın etti.

Onlardan biri olan Kyodo News muhabiri Hiromi Yasui, Adıyaman'da deprem bölgesindeki izlenimlerini AA muhabiriyle paylaştı.

 

Türkiye'nin kültürü ve insanlarıyla sevdiği ülkelerden biri olduğunu ifade eden Hiromi, deprem bölgesindeki yıkımı gördüğünde çok üzüldüğünü söyledi.

"Burada ne hissediyorsam geçmişte de aynısını hissettim" 

Benzer bir depremi 1995'te Japonya'da "Büyük Hanşin Depremi" ile yaşadığını anlatan Hiromi, şöyle konuştu:

"Yaşadığım şehir Kyoto, sabah erken saatlerde 6.00-7.00 civarında sarsıldı. Sonrasında 8.30'da ikinci kez deprem oldu. Evim herhangi bir zarar almamıştı. Sokağa indim ve insanlara ulaşmak istedim. Burada ne hissediyorsam geçmişte orada da aynısını hissettim. Sorunun ne kadar büyük olduğunu fark ettim. Bekleyemedim ve Kyoto'dan ayırılıp, depremin olduğu yere gitmek istedim."

Japon gazeteciden Türk halkının dayanışmasına övgü

 

"25 yıl önce 7 bin kişinin ölümü için çok demiştim, şimdi gördüğüm ise 40 bin"

Hiromi, Türkiye'deki depremin ülkesinde 1995'te yaşadığı depremle birbirine yakın bir büyüklükte olmasına rağmen Türkiye'deki etkisinin daha yoğun gerçekleştiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Japonya'da meydana gelen depremde ölenlerin sayısı 7 bin civarındaydı. Ancak burada şimdiden 40 binlere ulaştı. 25 yıl önce 7 bin kişinin ölümü için çok demiştim ancak şimdi gördüğüm 40 bin. Herkes sorunun binaların inşa tekniğinin eski olmasıyla ilgili olduğunu söyledi."

 

"Dayanışma çok güzel"

Türk halkının depremden sonraki dayanışmasına hayran kaldığını vurgulayan Hiromi şu ifadeleri kullandı:

"Ülkede yaşanan büyük bir sorun, 10-11 şehir etkilendi. Desteği nasıl dağıtacağı da sorun, bu bir sorun ama insanlar birbiriyle çok işbirliği yapıyor. Dayanışma çok güzel. Bir Japon doktor arkadaşım, 2000 Türk doktorun yardım etmek için gönüllü olduğunu söyledi. Biz buna pek sahip değiliz. Türk insanının bu noktasını takip etmeliyiz."

Hiromi, deprem bölgesindeki çalışmalarında bazı duygusal anlara da şahit olduğunu anlatarak, Kahramanmaraş Pazarcık'ta yol kenarında yıkılan evinin enkazını elleriyle kazan ve eşini kaybeden bir kadının, yıkıntılar arasında eşinden bir hatıra aradığını öğrenince duygulandığını sözlerine ekledi.

Yorumlar