Cumhurbaşkanı Erdoğan, Umut Ali için devreye girdi

Kars’ta hayvanları otlatırken Ermenistan sınırını geçtiği için tutuklanan Umut Ali’nin serbest kalması için Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Umut Ali için devreye girdi
Son Güncelleme: 15 Eylül 2018 Cumartesi 10:59
15 Eylül 2018 Cumartesi 09:57

16 yaşındaki Umut Ali Özmen Kars’ta hayvanlarını otlatırken Ermenistan sınırına geçtiği için tutuklandı. Özmen’in serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi.

Türkiye’ye gelecek

Hürriyet’te yer alan İsmail Saymaz’ın habere göre, Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı arayarak Umut Ali’nin iadesini istedi. Paşinyan da Erdoğan’ın bu talebine olumlu yanıt verdi. Umut Ali’nin pazartesi veya salı günü Türkiye’ye geleceği ifade ediliyor.

Umut Ali’nin Kars’ın Akyaka ilçesine bağlı Küçükduran Köyü’nde yaşayan Özmen Ailesi 45 gün sonra sevinçli bir haber aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum, köy muhtarı Haydar Bulut’u arayarak Umut Ali’nin babası Mustafa Özmen’le görüştü. Baba Mustafa Özmen, Uçum’un kendisine telefonda söylediklerini şu sözlerle anlattı: “Cumhurbaşkanımız haber üzerine Ermenistan Başbakanı’nı aramış. ‘Bu çocuğu iade edin’ demiş.

O da kendi Dışişleri Bakanlığı’nı arayarak bilgi istemiş. Sonra da Cumhurbaşkanımızı geri arayarak olumlu yanıt vermiş. Sayın Uçum bana çocuğumun pazartesi veya salı gününe kadar Türkiye’de olacağını söyledi. Çok sevinçliyiz. Çocuğumu bekliyorum.”

Bu arada Umut Ali’nin kurtulması için eski milletvekili Ufuk Uras da Erivan yönetimine yakın isimleri devreye soktu. Uras, Ermenistan’da Türk-Ermeni ilişkisinin normalleştirilmesi için çalışma yürüten Dönüş Vakfı Başkanı Aragats Akhoyan ile görüştüğünü belirtti. Akhoyan’ın, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile arkadaş olduğunu kaydeden Uras, Akhoyan’ın bugün cezaevine giderek Umut Ali ile görüşeceğini de söyledi.

 

 

Yorumlar