Çekmeyen telefon hatlarına ilginç bir yöntemle çözüm buldu

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köyde telefon hatlarının çekmemesi, köy halkının büyük sıkıntılarından biri oldu. Köyde çiftçilik yapan Uğur Güler ise çekmeyen telefon hatlarına kendi çözümünü kendi üretti. Detaylar haberimizde...

Çekmeyen telefon hatlarına ilginç bir yöntemle çözüm buldu
Son Güncelleme: 17 Nisan 2018 Salı 14:16
17 Nisan 2018 Salı 13:47

Köy halkının büyük sıkıntılarından biri olan çekmeyen telefon hatları artık bu yöntemle geçici olarak son bulacak.

Bağ evine bayrak direği yerleştiren Güler, çoraptan yaptığı torbanın içerisinde arama yapacağı numarayı belirleyip telefonunu koyarak göndere çekiyor. Daha sonra bluetooth kulaklıkla belirlediği numarayı arayan Güler, bahçesinde ve evinin içinde rahat rahat telefon görüşmesi gerçekleştiriyor.

"Millet bayrak çekiyor, biz telefon çekiyoruz"

Köylerinin büyük bir bölümünde telefon hatlarının çekmediğini ve bu nedenle sorun yaşandığını ifade eden Güler, “Benin çocuklarım İstanbul’da yaşıyor. Eşim kışları İstanbul’da yaz aylarında yanıma geliyor. Ama ben sürekli köyde çiftçilikle uğraşıyorum. Bizim köyde telefonla görüşmek büyük bir dert. Onun için ben de böyle kendi kendime bir çare buldum. Çocuklarımı özlüyorum telefonsuz olmuyor. Yöresel hitapla canımın cıncığı eşimi çok özlüyorum. Mecburen konuşmam lazım. Bir şekilde buna çare bulmam gerekiyordu. Bende bu yöntemi buldum. Sağolsunlar köylülerimizde acil görüşmesi olanlar gelip buradan kurduğum sistemden yakınlarıyla görüşüyorlar. Bizim durumumuz böyle. Ama burada telefonlar çekse, evlerimizde oturduğumuz yerden rahat rahat konuşmak istiyoruz. Şimdi merdivenlerle direğin başına çıkıyoruz. Bazen makara takılıyor riskli şekilde direkten telefonu indirmek için uğraşıyoruz. Bulunduğumuz yerin ilerisinde telefon hatlarının çektiği bir tepe var. Bu tepede telefon çekiyor. Bayrak direği koyarsam telefon çekebileceğini düşündüm. Gerçekten de başarılı oldum. Göndere bayrak çeker gibi telefonu direğe çekiyorum. Millet bayrak çekiyor biz telefon çekiyoruz. Güzel ve özel zamanlarda Türk bayrağımızı da çekiyorum. Ama çoğunlukta telefon için direği kullanıyorum.Telefon operatörleri sesimizi duysun. Bu sorunumuz çözülsün. Gelip köyümüzü görsünler. Özellikle yazları köyümüz çok kalabalık oluyor. İnsanlarımız köyünü seviyor. Gurbetçilerimiz yaz ayını köyünde geçiriyor. Telefonla rahat konuşabilsin insanlar" ifadelerini kullandı.


Köyde yaşayan diğer vatandaşlar ise Uğur Güler'in bahçesine telefonla görüşmek için geldiklerini ifade etti.

 

 

Yorumlar