Bebeği çöpe atmışlardı: Poşetin ağzını üşümemesi için bağlamıştım

Erzurum’da bebeğini poşete koyup çöpe attığı iddiasıyla tutuklanan Ayten K. ile annesi Fadime K.’nın yargılanmasına başlandı. Anneanne Fadime K., “Poşetin ağzını üşümemesi için bağlamıştım” dedi.

Bebeği çöpe atmışlardı: Poşetin ağzını üşümemesi için bağlamıştım
Son Güncelleme: 7 Mart 2019 Perşembe 15:04
7 Mart 2019 Perşembe 14:45

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Erzurum’un Pasinler ilçesinde meydana gelen olayda, 24 yaşındaki Ayten K., misafir olduğu evin tuvaletinde doğum yaptı. Fadime K., çöp poşetine koyduğu torununu çöp konteynerine attı.

Bebeği çöpte buldular

Sabah bölgedeki camiye giden Seyfettin Çiftçi, çöp konteynerinden gelen bebek ağlama sesini duydu. Çöpte poşet içinde bebek olduğunu gören Çiftçi, cami imamından yardım istedi. İmam Kamil Turgut ve Seyfettin Çiftçi, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Gelen ambulansla bebek hastaneye kaldırılırken, polis, yaptığı araştırmanın ardından Ayten K. ve annesi Fadime K.’yı gözaltına aldı. Tedavisi tamamlanan bebek, Erzurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne teslim edildi. Ayten K. ve Fadime K. ise tutuklanarak cezaevine kondu.

6 aylık hamileyken anlamış!

Hamileliğinden 6’ncı ayında haberdar olduğunu söyleyen Ayten K., “Sancılarım tutunca gece tuvalette doğum yaptım. Annem beni ve bebeği görünce şoke oldu. Babamın bana zarar vereceğini düşündüğümden bebeği poşete koyarak anneme verdim” dedi.

"Bebeğin öleceğini düşünmedim"

Bebeğin ölebileceğini düşünmediğini savunan Ayten K., ailesinden korktuğu için bebeği dışarıya bıraktığını, çok pişman olduğunu belirtti.

Uzun süredir psikolojik tedavi gördüğünü, olaydan önceki 2 gün ilaçlarını almadığını bildiren anneanne Fadime K. ise kendini şöyle savundu:

"Evlat işte dayanamıyorsun" dedi ama torununu çöpe attı!

“Kızım beni uyandırarak ‘anne çok sancım var’ dedi. Ben de torunumun sütünden ısıtarak getirip içirdim. Sonra yatmaya gittim, kızım uzun süre tuvaletten çıkmayınca yanına gittim. Kapıyı çaldım, önce açmadı. Daha sonra açınca kızım kanlar içerisindeydi, bebeğin de gözleri açıktı. Onları görünce şoke oldum. Bana çok yalvardı ‘anne ne olur babam duymasın’ dedi. Evlat işte dayanamıyorsun. Yalın ayak evden çıkmışım o şokla. Bebeği çöpe atmamı istedi. Ben ‘yazık, günah olur, camiye bırakalım’ dedim. Camiye gittim, ancak kapısı kapalıydı. Hemen karşısındaki çöp konteynerine bıraktım. İçerisinde karton kutular vardı, onların üzerine koydum.”

Duruşmada tanık olarak dinlenen cami imamı Kamil Turgut, bebeği korumak için cübbesine ve seccadeye sardıklarını, hemen 112’ye haber verdiklerini, poşetin ağzının bağlı olduğunu ifade etti. Mahkeme, Fadime K.’nın cezai ehliyetinin olup, olmadığını tespiti için hastaneye sevkini istedi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Yorumlar