Genç liseliden terörle mücadele için, "Mini Köstebek" icadı

Arkadaşının ağabeyinin şehit haberine üzüldü, terörle mücadelede kullanılması için "Mini Köstebek'i" üretti

Genç liseliden terörle mücadele için, "Mini Köstebek" icadı
Son Güncelleme: 15 Nisan 2019 Pazartesi 15:55
15 Nisan 2019 Pazartesi 15:27

13. Uluslararası Robot Yarışması’na katılmak için Samsun’a gelen Tokat Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Abdullah Altunok, yaklaşık 2 ay önce okulun kantininde televizyon izlerken arkadaşının ağabeyinin şehit haberini gördü.

Bu olay üzerine sinirlenen Altunok, arkadaşı Ferhat Karaduman ile birlikte terör operasyonlarında kullanılmak üzere insansız kara aracı Mini Köstebek’i tasarladı.

 

Yüzde 90’ı yerli ve milli

Arkadaşının ağabeyinin şehit haberini gördükten sonra sinirlendiğini ifade eden Altunok, “Aklıma koydum ve terörle mücadele de etkin olmamız için arkadaşımla birlikte 5 gün içerisinde insansız kara aracı olan Mini Köstebek’i tasarladım. Mini köstebek’i tasarlarken 2 adet DC motoru kullandım. Kumandasını arduino ile yaptık. İlerleyebilmesi için palet kullandık. Dış kaplamasını sert plastik ile yaptık. GSM operatörü ile Mini Köstebek’e bağlanarak dünyanın her tarafından iletişim sağlayabiliyoruz. Sadece kamerasını dışarıdan aldık. Mini Köstebek’in yüzde 90’ı yerli ve millidir.” dedi.

Dünyanın her tarafından yönetebiliyor

Mini Köstebek’in bulunduğu ortamın haritasını çıkarabilme özelliğine sahip olduğunu aktaran Altunok, “360 derece dönebilen kamerası sayesinde bulunduğu ortama görüntü aktarabiliyor. Ses verip, alabiliyor. Termal görüş sayesinde tünellerde rahat bir görüş sağlayabiliyor. Mini Köstebek dünyanın her tarafından yönetebiliyor. En büyük özelliği de bu. Terörle mücadelede mayınlı alanlara Mini Köstebek’i gönderiyoruz. Mayınları tespit ediyor ve imha ediyor. Ayrıca, afetlerde, insanların girmekte zorlandığı yerlere Mini Köstebek’i göndererek kamerası sayesinde içeridekilerin nerede olduğunun sinyalini veriyor.” ifadelerini kullandı.

Destek bekliyorum

Altunok en son ise eğer ASELSAN ve ROKETSAN gibi firmalar destek olursa bunun çok üzerinde bir robotu yaparak savunma sanayisine katkı vermek istiyorum dedi.

Yorumlar