Kütahya Belediye Başkan adayları kim oldu?

'Kütahya Belediye başkan adayları kim oldu?' sorusu 2019 yerel seçimlerinde yarışacak isimlerin belli olmasıyla birlikte merak konusu oldu. 2019 Kütahya Belediye başkan adayları kim oldu? sorusunun cevabını sizler için derledik.

Kütahya Belediye Başkan adayları kim oldu?
Son Güncelleme: 6 Aralık 2018 Perşembe 15:22
6 Aralık 2018 Perşembe 15:21

‘Kütahya Belediye başkan adayları kim oldu?’ sorusu yerel seçim 2019'da AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti ve HDP'den yarışacak isimlerin belli olmasıyla merak konusu oldu. Kütahya Belediye başkan adayları kim oldu? sorusunun yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. Yerel seçimler 31 Mart 2019'da yapılacak. İşte 2019 Kütahya Belediye başkan adayları kim oldu? Sorusunun yanıtı...

2019 Yerel Seçim Kütahya Belediye Başkan adayları 

Kütahya Belediye başkanları henüz hiç bir parti tarafından açıklanmadı. Başkan adayları açıklanır açıklanmaz azonceoldu.com'dan öğrenebilirsiniz.

2019 Yerel Seçim AK Parti'nin Kütahya Belediye Başkan Adayı kim oldu?

Ve nihayetinde AK Parti'nin Kütahya Belediye Başkan Adayı belli oldu. Peki ama AK Parti'nin Kütahya Belediye Başkan Adayı kim oldu? AK Parti ile MHP Kütahya Belediye Başkan Adaylığı için ittifak yapabilir iddiaları sosyal medyada bir hayli öne çıktı. Henüz AK Parti'de Kütahya Belediye Başkan Adayı belli olmadı. Fakat; Küresel Araştırma Düşünce Merkezi (GRTC) Genel Başkanı Mustafa Önsay, AK Parti'den Kütahya Belediye Başkanlığı için adayı adayı oldu. Öte yandan, AK Parti Kütahya Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Önsay, şehir nüfusunun son 15 yılda gösterdiği oransal azalmanın, kentteki özelleştirmeler sonrası gelirlerindeki düşüşün en temel şikayet noktası olduğunu dile getirdi.
Basın toplantısı düzenleyen Önsay, Kütahya'nın gelişmesi ve büyümesi için önünde bir çok fırsatın bulunduğunu ve bunların mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. AK Partili Mehmet Özdoğan, bugün akşam saatlerinde AK Parti Genel Merkezi’ne başvurusunu yaparak Kütahya Belediye Başkanı aday adayı oldu. Özdoğan halen AK Parti’den Belediye Meclis üyeliği görevini yürütüyor. AK Parti'nin Kütahya Belediye Başkan Adayı Ahmet Sami Kutlu oldu. 

2019 Yerel Seçim MHP'nin Kütahya Belediye Başkan Adayı kim oldu?

Henüz MHP'nin Kütahya Belediye Başkan Adayı açıklanmadı. Kütahya Domaniç İlçesi Belediye Başkan Adayı Sahvet ERTÜRK olarak açıklanırken Kütahya Dumlupınar İlçesi Belediye Başkan Adayı Niyazi TEZCAN ve Kütahya Pazarlar İlçesi Belediye Başkan Adayı Cavit ERDOĞAN

2019 Yerel Seçim CHP'nin Kütahya Belediye Başkan Adayı kim oldu?

CHP'nin Kütahya Belediye Başkan adayı henüz belli değil. CHP'nin Kütahya Merkez Seyitömer İlçesi Belediye Başkan Adayı Şaban Tuncan, CHP'nin Kütahya Simav İlçesi Demirci Belediye Başkan Adayı Turan Sümer, CHP'nin Kütahya Şaphane İlçesi Belediye Başkan Adayı Lütfi Mutlu oldu. 

İYİ Parti

HDP

Saadet Partisi

Yerel Seçim nedir?

Yerel yönetimler kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın bir biçimde sağlanması ve idarede etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında merkezi bir konuma sahiptirler. Yerel demokrasi bakımından yerel yönetimlerin seçimle gelmeleri büyük önem taşımaktadır. Anayasa’nın 67. Maddesinde yerel yönetimlerin karar organlarının seçimle iş başına geldikleri açıkça belirtilmiştir. Yerel seçim vatandaşların belirli süreler için köy, mahalle, belde, ilçe veya ilinin yerel hizmetlerini yerine getirmesi için yöneticilerini seçmesi demektir. Örnek olarak belediye başkanı seçimi ve muhtar seçimi yerel seçimlerdendir.

Yerel seçimler kaç yılda bir yapılır?

Ülkemizde yerel seçimler beş senede bir gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz en son 2014 yılında yerel seçime gitmiştir. Yani bir dahaki muhtar, belediye başkanı gibi yöneticilerin seçimleri 2019 yılında gerçekleştirilecektir. Bu seçimde de yine değerlerinde olduğu gibi okullara sandıklar kurulacak, oy kullanma hakkına sahip olan her birey için bir oy pusulası ve zarf hazırlanacaktır. Bireyler kendileri için hazırlanmış olan kabinlere girerek yeni yöneticilerini seçeceklerdir. Hatta şimdiden çok sayıda siyasi parti ve kişi 2019 yılında gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için çalışmalarına başlamıştır.

Yerel seçimde kimleri seçeriz?

Yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanları, il belediye başkanları, ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları, mahalle ve köy muhtarları ile il genel meclisi ve belediye meclisi için üyeler seçilmektedir. Bu yazımızda yerel seçim hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar