Kozan’da belediye MHP’den Saadet Partisi’ne geçti

Adana’nın Kozan İlçesi’nde seçimi kazanan MHP adayı Nihat Atlı’nın sabıka kaydının seçim tarihinde silinmemiş olması nedeniyle başkanlığı iptal edildi. Atlı’nın yerine, seçimde ikinci en çok oyu alan Saadet Partisi adayı Kazım Özgan YSK tarafından belediye başkanlığına getirildi.

Kozan’da belediye MHP’den Saadet Partisi’ne geçti
Son Güncelleme: 10 Nisan 2019 Çarşamba 18:01
10 Nisan 2019 Çarşamba 17:49

Saadet Partisi, resmi olmayan sonuçlara göre, MHP'den Kozan Belediye Başkanı seçilen Nihat Atlı'nın, belediye başkanı seçilme yeterliliğine sahip olmadığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu. Bu başvuru reddedilince, SP, İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu. İl Seçim Kurulunca yapılan değerlendirmede, oyların yüzde 39,99'unu alarak seçilen Atlı'nın, belediye başkan adaylarının ilan edildiği tarihte ve seçimin yapıldığı 31 Mart'ta seçilmeye engel mahkumiyet kararının adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu belirlendi.

Yüksek Seçim Kurulu bugün aldığı kararda Kozan Belediye Başkanlığı'nın 2. En çok oyu alan Saadet Partisi Adayı Kazım Özgan'a verilmesini kararlaştırdı. Saadet Adayı Kazım Özgan seçimde yüzde 25.80, İYİ Parti Adayı Musa Öztürk ise 23.05 oy almıştı.

Geçmişte karıştığı cinayet, kız kaçırma, alıkoyma gibi suçlar nedeniyle adli sicil kaydı seçim sırasına kadar düşürülmemiş olan Nihat Atlı, seçimler sırasında Millet İttifakını kastederek “Analarını belleyeceğiz” şeklindeki söylemleri kamuoyunda çok tepki çekmişti.

Yorumlar