AK Parti’de belediye ve il genel meclisi mesaisi

AK Parti’de belediye başkan adaylarının belirlenmesi sonrasında sırada belediye ve il genel meclisi listeleri var. 40 bin aday adayı üzerinden yapılan değerlendirmeler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

AK Parti’de belediye ve il genel meclisi mesaisi
Son Güncelleme: 11 Şubat 2019 Pazartesi 11:57
11 Şubat 2019 Pazartesi 11:50

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde adaylar belli oldu. Sıra belediye ve il genel meclisi listelerine geldi. 40 bin aday adayı üzerinden yapılacak liste çalışmasında rapor Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Ankara’da gözler 19 Şubat’ta YSK’ya teslim edilecek il genel meclisi ve belediye meclisi listelerine çevrildi. AK Parti Genel Merkezi de bu süreçte yoğun bir mesai harcayacak. Belediye ve il genel meclis adaylarının belirlenmesi için il ve ilçelerde yapılan değerlendirmeler tamamlanarak genel merkeze gönderildi.

İstanbul ve Ankara için ayrı ayrı 30 komisyon

Belediye ve il genel meclisi listelerini oluşturmak için sadece Ankara ve İstanbul için ayrı ayrı 30 komisyon oluşturuldu. Genel başkan yardımcıları başkanlığında oluşturulan komisyonlar, listeler üzerinde son değerlendirmelerini yaparak görüşlerini rapora dökecek. Yapılan çalışmalar son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Ankara ve İstanbul için kurulacak komisyonlar, Erdoğan’ın başkanlığında çalışacak. İzmir için de özel bir çalışma yürütülecek.

Aday adayı 40 bini buldu

AK Parti’ye belediye başkanlığı, il genel meclis üyeliği ve belediye meclis üyeliği için yaklaşık 40 bin kişinin başvurduğu belirtildi. Başvuranlardan 5 bininin kadın, 3 bininin genç, bine yakınının engellilerden oluştuğu kaydedildi. Listelere son şekli verilirken kadın ve gençlik kotasına da dikkat edileceği ifade edildi.

Başkan adayları değişebilir iddiası

Söz konusu tarihe kadar AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı kapsamında da bazı seçim bölgelerinin yeniden değerlendirilmesi gündeme geleceği iddia edildi. Bazı bölgelerde belediye başkan adaylarının değiştirilmesi ihtimalinin konuşulduğu öne sürüldü.

 

Yorumlar