AK Parti İl Başkanı Özcan: Bir sıkıntı varsa…

Yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Özcan, bir eksiklik ya da bir sıkıntı olduğu takdirde bunu en başta kendilerinde arayacaklarını söyledi.

AK Parti İl Başkanı Özcan: Bir sıkıntı varsa…
Son Güncelleme: 18 Nisan 2019 Perşembe 16:22
18 Nisan 2019 Perşembe 16:20

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, 31 Mart’ta yapılan yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Özcan, seçim günü sahada görev yapan partili sayısına ilişkin detaylar vererek, "Ankara'da toplam 50 bin 817 kişi, sadece seçim günü görev yapmıştır. Seçim İşleri Başkanlığı'mızdaki arkadaşlarımızla yıllardır yaptığımız gibi seçim öncesi sandıkta görev yapacak arkadaşlarımızı da eğitimlere aldık" bilgisini verdi.

12 bin 180 sandığı tek tek incelediklerini belirten Özcan, “Bu incelemelerin sonucunda bazı kaydırmalar da tespit ettik. 12 bin 180 sandığın 3 bin küsuruna da itirazda bulunduk. Bunların nedenlerine baktığımız zaman, geçersiz oylardan ve aynı zamanda bu gibi kaymalardan dolayı sandık yönetimimizdeki arkadaşımız itiraz etmiş ama sandık başkanı tarafından kabul görmemiş. Bilhassa muhtarlık seçimi inanın sıkıntı. Muhtarlık seçimi için pusula atmamış iptal etmiş. O mahalleye yeni taşınmışsındır ve muhtar hakkında fikrin yoktur boş atmışsındır. Veya iki tane ya da üç tane pusula koymuş onu geçersiz saymış. İlçeyi, meclisi ve büyükşehri kullanmış bu geçerli oyları iptal etme nedeni muhtarlık" açıklamasını yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ilk toplantısına değinen Özcan, “İlk toplantıda hemen iş patladı. AK Parti ve MHP grubu olarak ortak iki tane öneri verildi. Mesela bir önergenin ne olduğunu kimse bilmiyor. Çünkü önergenin ne olduğu okunmadı ve oylanmadı bile. Meclis başkanı hangi partiden olursa olsun ilk oturumdaki olağan toplantıda onu okur ve oylar. 'Yasama, yargı, yürütme' diyorsun. Sen bir de orada yargılık yapıyorsun. Bu önerge hukuksuz veya usulsüz diyor. Böyle bir şey olabilir mi?" dedi.

Sonuçlara ilişkin Ankara özelinde bir özeleştiri yapıp yamadıklarının sorulması üzerinde Özcan şu ifadeleri kullandı;

Bir eksiklik ya da bir sıkıntı var ise en başta biz kendimizde ararız. Ankara'da bu işin sorumlusu da en başta Ankara il başkanıdır. Bizler uzun yıllar teşkilatlarda görev yaptık. Seçim Koordinasyon Merkezi'nde günlük değerlendirmemizi hep yaptık. Seçimden bugüne kadar da kendi içimizde öz eleştirilerimizi yaptık. Şu anda hala bunları raporlama şeklinde hazırlıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımıza bunları detaylı bir şekilde sunacağız. Her ilin ve her ilçenin kendine özel bir durumu oluyor. Bizler kendi eksiklerimizi araştırıyoruz. Bizlerde esik vardır ama ilçe teşkilatlarında hele ki mahalle teşkilatlarında ve sandık yönetimlerimizde yoktur."

Yorumlar