Abdullah Gül seçim sürecini değerlendirdi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül internet sitesinden yaptığı açıklamadı, “Türkiye'yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir.” ifadelerine yer verdi.

Abdullah Gül seçim sürecini değerlendirdi
Son Güncelleme: 13 Nisan 2019 Cumartesi 13:20
13 Nisan 2019 Cumartesi 12:39

Seçim süreciyle ilgili internet sitesinden açıklamalarda bulunan Abdullah Gül, “Türkiye'yi Seçimleri Tartışmalı Bir Ülke Haline Asla Getirmemek Gerekir.” dedi. İfadelerine şu şekilde devam eden Gül: " Türkiye'nin 1950'de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı. Ancak üzülerek görüyoruz ki son zamanlarda  seçimlerin yapılması ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye'nin itibarını zedeliyor. Son yerel seçimlerde bu tartışmaların çok daha yoğunlaşmış olmasını görmek üzüntü verici."

Seçilen adaylıkların düşürülmeleri oldukça tartışılacak bir durum

Seçime ilişkin açıklamarına devam eden Gül, iki konunun öne çıktığını ifade etti. Gül, “İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra  düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul'da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi. İşin hukuki ve teknik kısmından ziyade politik söylemlere girilmesi. Bütün bunlar Türkiye'nin itibarına zarar verecek şeyler." ifadelerine yer verdi.

Seçim sürecinin uzaması Türkiye'ye zarar verir

Seçim süresinin uzamasının Türkiye'ye zarar getireceğini de dile getiren Gül, "Hukuki gerekçeler hızla tamamlandıktan sonra seçimin sonuçlarını açıklamak ve tartışmaları noktalamak gerekirdi. Aslen hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli. Bu meselenin uzaması Türkiye'ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye'yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var hem de üzerinde çalışılması gereken ciddi meseleler var ve bu tip tartışmalardan uzak durup memleketin geleceğine konsantre olmaları çok önemli diye düşünüyorum. Türkiye'yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir.” dedi

Yorumlar