Apple CEO’sundan müjde: Türkiye’deki fiyatlarda indirim yapacağız

Dolar kurunun artmasından sonra Apple marka ürünlerin Türkiye’deki fiyatlarında artış görüldü. Apple CEO’su Tim Cook, Türkiye’deki ürünlerde indirim yapacaklarını söyledi.

Apple CEO’sundan müjde: Türkiye’deki fiyatlarda indirim yapacağız
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:01
30 Ocak 2019 Çarşamba 13:48

Türkiye’deki dolar kurunun artması ile Apple markalı ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştü. Apple CEO'su Tim Cook, 2019 yılında Türkiye'deki iPhone fiyatlarında indirime gidecekleri müjdesini verdi. Reuters’a konuşan Cook, Çin ve Türkiye gibi pazarlarda, yerel para birimlerinin dolar karşısında yaşadığı değer kaybından olumsuz etkilendiklerini söyledi.

Apple CEO’su Cook, Türkiye’de TL’nin bir yılda yüzde 33 değer kaybetmesi ile satışlarının 700 milyon dolarlık bir kayba uğradığını belirtti.

Kurdaki artış nedeniyle sorun yaşadıkları bu ülkelerde ürünlerinin fiyatlarını indireceklerini söyleyen Tim Cook, şu ifadeleri kullandı:

"iPhone fiyatlarını yerel düzeyde daha tüketilebilir bir hale getirmeye karar verdik. Çin ve Türkiye gibi pazarlarda, yerel paranın dolar karşısında değer kaybetmesi bizleri çok fazla etkiledi. Özellikle Türkiye'de TL'nin bir yılda yüzde 33 değer kaybetmesiyle satışlarımız 700 milyon dolarlık bir kayba uğradı. Kur farkı dolayısıyla sorun yaşadığımız bu ülkelerde indirime gitmeyi düşünüyoruz."

“Çin ile işler düzeliyor”

Kurdaki, dalgalanmalardan ciddi şekilde etkilendikleri Çin, Türkiye, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde hangi ürünlerde ne zaman indirim yapacakları ile ilgili ise henüz bir bilgi verilmedi.

ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimlerinde yumuşama işaretleri bulunduğunu belirten Cook, Reuters ile söyleşisinde, "Ticari gerilimi grafiklendirmek isteseniz, bu ay Aralık ayındaki orandan açıkça daha düşük... İki ülkenin sorunları çözebileceği konusunda iyimserim" dedi.

Yorumlar