keyboard_arrow_up BİST 96.121
keyboard_arrow_down USD 6,1979
keyboard_arrow_up EURO 7,3084
keyboard_arrow_down ALTIN 243,4270
İSTANBUL 22 °
21 Eylül 2018 Cuma

Siyah kurdelenin anlamı nedir? Milli yas ne demektir?

Bekir Bozdağ Filistin’de hayatını kaybedenler için 3 gün ulusal yani milli yas ilan edildiğini belirtti. Peki ya Google’da ya da TV ekranlarının köşesinde yer alan siyah kurdelenin anlamı nedir? Milli, ulusal yas ne demektir? Tüm ayrıntılar haberimizde.

Siyah kurdelenin anlamı nedir? Milli yas ne demektir?
15 Mayıs 2018 Salı 16:18

İsrail askerlerinin ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını protesto eden Filistinlileri öldürmesi, dünyayı sarstı. Bunun üzerine ülkemizde de 3 gün ulusal yas ilan edildi. Bir ülkeden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıldönümü nedeniyle hükümet tarafından yas ilan edilir. Ayrıca, bir ülkede gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilir. Bayrakların yarıya indirilmesi ve saygı duruşu yaygın olarak gerçekleştirilen bir ritüeldir.

Ulusal Yas, Milli Yas Nedir?

Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gün. Gün sayısı ile hükümetlerin kararına göre değişim gösterebilir.

Siyah Kurdelenin Anlamı Nedir?

Siyah kurdele dünyada yaşanan terör ve acı veren olayları protesto etmek, kınamak amacıyla ses getirmeyi ifade eden bir uygulamadır. Siyah kurdele Hıristiyanlara özgü bir yas şekli olarak da tanımlanır. Terör olaylarının lanetlenmesi, özgürlük ve demokrasi istenmesi için de siyah kurdele kullanılmaktadır. 2014’te Soma’daki maden faciasında Google bunu kullanmıştır. Ve son olarak Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısında da Google ana sayfasına siyah kurdele yerleştirilmiştir.

TV ekranlarındaki siyah kurdele de ülkede milli yas ilan edildiğini sembolize eder. Özellikle son yıllarda siyah kurdelenin kullanım oranı bir hayli artmış durumda. Depremlerde, cenazelerde, acı olaylarda yas tutulduğu zaman direkt olarak sosyal ağlarda profil resimlerine siyah kurdele koyuluyor, televizyonlar ekranın sağ üst köşesine siyah kurdele koyuyor, gazeteler, cenazedeki insanların üzerinde yani her yerde siyah kurdele görmek mümkündür. Siyah kurdele insanın yas tuttuğunun işaretidir.

Yorumlar