Sabun Covid-19’a karşı hala en güçlü silah! Ama hangi sabun?

Ellerde oluşan yıpranmaya, kurumaya ve egzamaya kadar uzanan rahatsızlıkların önüne; cilt hücresi dejenerasyonuna karşı korumaya yardımcı olması, kırışıklıkların görünümünü ve yaşlanmayı geciktirmesi özellikleriyle kastil sabunuyla geçmek mümkün.

Sabun Covid-19’a karşı hala en güçlü silah! Ama hangi sabun? - Sayfa 1

Koronavirüs salgınının ilk aylarında Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nden, kimya profesörü Pall Thordarson’ın The Guardian gazetesi için yazdığı makalede sabunun gücünü nereden aldığı açıkça ortaya koydu. Thordarson, yazısında virüsü bir arada tutan bağın yağlardan oluştuğunu ve sabunun da yağ zarlarını çözerek virüsün iskambil kağıtlarından yapılmış evler gibi dağıldığını anlattı ve tüm dünya sabunlar ile dezenfektanlara yönünü çevirerek sıklıkla kullanmaya başladı.  

Sabun ya da dezenfektan kullanmak virüsten korunmak için oldukça etkili bir yol ancak ellerin yağ dengesinin bozulması sonucu kuruması, çatlaması ve hatta egzama gibi hastalıklara maruz kalması gibi sonuçları da var. Bu sorunlardan korunmak için ise Aromaterapist Derya Acar’a göre binlerce yıllık geleneksel yöntemlerle üretilen zeytinyağı sabunları cildi kurutmak ve zarar vermek bir yana cildi nemlendiriyor ve gençleştiriyor ve en güvenli yolu sunuyor. 

1 5
 
Sabun Covid-19’a karşı hala en güçlü silah! Ama hangi sabun? - Sayfa 2

Binlerce yıllık bir gelenek: Kastil sabunu 

Kastil sabunları geleneksel olarak zeytinyağından üretilen, toksik olmayan, biyolojik olarak parçalanabilen bir sabun. Derya Acar kastil sabunu hakkında bilgi verirken, “Tarihte ilk kez, güzellik ve bakımına gösterdiği titizlikle tanınan Kleopatra’nın emriyle üretildiği düşünülmekte. Önceleri Halep civarında üretilen bu sabun Haçlı Seferleri ile birlikte Avrupa’ya ulaştıktan sonra İspanya’nın Kastilya bölgesinde zeytinyağı ile üretilmeye başlandı ve günümüzde kullanılan adını kazandı” diyor.  

2 5
 
Sabun Covid-19’a karşı hala en güçlü silah! Ama hangi sabun? - Sayfa 3

Kastil sabunu neden cilt dostu? 

Zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin. Bu yüzden de epidermisteki nemin yenilenmesine yardımcı oluyor. Cildin nefes almasını sağlarken ölü deri hücrelerinin doğal olarak atılmasını destekliyor. Tüm bu özellikleriyle Radika Aromaterapi’nin hijyen koleksiyonunda baş köşede yerini alan kastil sabunları pandemi döneminde en sık tercih edilen ürünlerin de başında geliyor. 

3 5
 
Sabun Covid-19’a karşı hala en güçlü silah! Ama hangi sabun? - Sayfa 4

Kuzey Ege’nin zeytinlerinden gelen güzellik 

Kuzey Ege’nin zeytinlerinden elde edilen zeytinyağı ile üretilen Radika Aromaterapi kastil sabunları uçucu yağların doğal kokularını ve şifa gücünü de taşıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda Covid-19 virüsüne karşı etkili sonuçlar verdiği ortaya çıkan ıtır ve limon uçucu yağlarıyla güçlendirilmiş olanından, zarif lavantanın sakinleştirici etkisini ve paçulinin antibakteriyel gücünü taşıyan çeşidine kadar uzanan koleksiyonda greyfurt, zencefil ve karanfil uçucu yağlarının şifa etkisini taşıyan kastil sabunu da yer alıyor. 

4 5