Öğretmenlerin il içi, il dışı atama takvimi-Yer değiştirme başvuruları ne zaman yapılacak?

Öğretmenler için il içi atama ve yer değiştirme başvuru tarihleri ne zaman? Detaylar haberimizde..

Öğretmenlerin il içi, il dışı atama takvimi-Yer değiştirme başvuruları ne zaman yapılacak?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:52
21 Mayıs 2018 Pazartesi 09:00

2018 yılı il içi, il dışı öğretmen atama ve yer değiştirme ile ilgili gelişmeler öğretmenler tarafından araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin 2018 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme duyurusu ve atama kılavuzu yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı İKGM tarafından yayınlanan il içi isteğe bağlı yer değiştirme atama kılavuzu kapsamında şartları taşıyan öğretmenler il içinde isteğe bağlı yer değiştirme talebinde bulunabilecekler.

İl İçi, İl Dışı Atama ve Yer Değiştirme Başvuruları Nereden Yapılıyor?

İl içi, il dışı atama ve yer değiştirme başvuruları, http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinde yer alan Elektronik Başvuru Formu doldurulmak suretiyle yapılacaktır. TC numarası ve kişisel şifre ile MEBBİS öğretmen girişinin yapılması gerekiyor. MEBBİS’e giriş yapıldıktan sonra sol tarafta yer alan yukarıdan aşağıya sıralı olan Kişisel Bilgiler Modülü butonuna tıkladıktan sonra size ait tüm bilgilerinizin yer aldığı bir ekran gelir. Bu kısımda ise Hizmet Puanı Hesaplama sekmesine tıklayın. Ekranda Sorgulama Tarihi seçilecek ve Hesapla Butonunun tıklanması gerekiyor. Görevi başında olmayan öğretmenler il içi atama başvurularını MEBBİS üzerinden yapacaklar ve başvuru yaptıklarını ilgili idarecilere bildirecekler. Okul müdürleri başvuruları onaylamak zorundadır.

Öğretmenlerin il içi, il dışı atama takvimi-Yer değiştirme başvuruları ne zaman?

MEB tarafından açıklanan atama takvimine göre il içinde öğretmenler 22-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında başvuruda bulunabilecekler. 30 Mayıs 2018 tarihinde ise il içi atama sonuçları İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından açıklanacak. İl içinde yer değiştiren öğretmenler eski görev yerlerinden 08 Haziran 2018 tarihinden itibaren ayrılabilecek ve yeni yerlerinde göreve başlayabilecekler.

MEB tarafından yayınlanan takvime göre 2018 yılı il dışı atamaları için başvuruların alınması 5-8 Haziran 2018 tarihinde başlıyor. Başvuruların açıklanması ise 11 Haziran 2018. Öğretmenin görev yaptığı okul ile ilişiğinin kesileceği tarih ise 29 Haziran 2018.

İl İçi, İl Dışı Atama ve Yer Değiştirme Yapmak İçin Şartlar Neler?

-İl içi atama yapmak için öğretmenin kurumda 3 yıl çalışma şartı bulunur. Zorunlu hizmet sayılmayan okullarda çalışan öğretmenler eğer adaylıkları kalkmışsa 3 yıl şartı aranmaz. İl içi yer değiştirme işlemlerinde hizmet puanı ve hizmet süresi hesaplanır.

-2018 yılı il içi atamada hizmet süresi Eylül 2018 tarihine kadar hesaplanacak olup Eylül 2018 tarihi itibarıyla 3 yıllık görev süresini dolduran öğretmenler il içi atama başvuru yapabilirler.

-Kısa dönem askerlikte geçen süre il içi yer değiştirme süresinden sayılmaz. Asker öğretmenlik süresi il içi atama süresinden sayılmaktadır. Askerde olan öğretmen aylıksız izinde olduğu için başvuru süresine kadar tercih olacaksa görevine başlayacaksa il içi atama isteyebilir. 

-Doğum öncesi yasal 8 haftalık doğum izni ve doğum sonrası yasal 8 haftalık doğum izin sürelerinde olan öğretmenler şart aranmadan il içi atama başvurusu yapabilirler. 

-Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni Eylül 2018 tarihine kadar biterse il içi atama başvurusu yapabilir.

-Okulunda resmi olarak norm fazlası olan öğretmen 3 yıllık süre aranmadan 2018 il içi atama başvurusu yapabilir. Norm fazlası ve ihtiyaç fazlası olan öğretmenler il içi atama başvurusunda bulunabilirler.

-Hala okul müdürü olan, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olan idareciler yöneticilik yapmak istemezlerse il içi yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

-Geçici görevlendirme süreleri il içi atama süresi hesabına katılır.

-2018 il içi atamaya başvuracak öğretmenlerin hizmet puanları Mayıs 2018 tarihine göre hesaplanacaktır.

-İl içi atama başvurusu yapan ve il içi atama başvurusu çıkan öğretmen aynı yıl il dışı atama başvurusu yapamaz.

-2018 yılı il içi atama başvurusu yapan ancak il içi ataması çıkmayan öğretmen 2018 il dışı atama başvuru yapabilir.

-2018 il içi atama başvurusu yaptıktan ve ataması çıktıktan sonra 2018 Ağustos eş durumu atamasına başvuru yapılabilir. 2018 il içi atama sonucu yer değiştiren öğreten 2019 il dışı atama başvurusu yapabilir.

-İl içi atama başvuru tarihlerinde başvuru yapan öğretmen bu tarihler içerisinde isterse atama başvurusundan vazgeçebilir.

-İl içi atama başvurusu yapan ve ataması gerçekleşen öğretmen atamasını iptal ettiremez ancak atamalardan sonra Milli Eğitim Bakanlığı atamaların iptal edilmesi yönünde bir duyuru yayınladığı takdirde iptal olabilir. Atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmen ilişik kesmeyerek mazeret dilekçesi yazmalıdır.

-İl içi atama başvurularında 40 tercih yapılacak. Tercihte bulunan öğretmenlerin il içi atamaları hizmet puanlarına göre yapılacak. Aynı okulu tercih eden öğretmenlerden hizmet puanı en yüksek olan o okula atanabilecek. İl içi atamalar Valilikler tarafından yapılacak.

-İl içi atama isteyen ve ataması çıkan öğretmen il dışına başvuru yapamayacak olup, il içinden yer değiştirme başvurusunda bulunan ancak il içinde atanamayan öğretmen il dışı atamaya başvuru yapabilecek. Ayrıca ogretmenlericin.com olarak il içinden sonra Ağustos 2018 döneminde yapılacak olan özür grubuna öğretmenlerin başvuru yapmasında bir sakınca olmadığını da belirtelim. İl içinden sonra özür grubu tayin istenebilir.

-Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya aylıksız izinlerinin 30 Eylül 2018 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

-Yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerden en geç 1 Ekim 2018 tarihi itibarıyla görevine başlamayanların atamaları il MEB tarafından iptal edilecektir.

 

 

Yorumlar