Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) nasıl kullanılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü şiddet gören kadınlar için telefon programı uygulamasını devreye koydu. Peki ya Kadın Acil Destek İhbar Sistemi(KADES) nasıl kullanılır?

Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) nasıl kullanılır?
Son Güncelleme: 7 Şubat 2019 Perşembe 17:04
16 Mayıs 2018 Çarşamba 10:28

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Kadın Destek Mobil Uygulaması (KADES) ile birlikte şiddetle mücadelemizde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanını daha da genişletmiş olacağız. Bu sistem sayesinde artık şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınlarımızın ihbarlarına en hızlı şekilde ulaşacağız." açıklamasında bulundu.

KADES'in kadına yönelik şiddetle mücadeleye önemli bir katkı sunacağını aktaran Kaya, bu uygulamayla kadına yönelik şiddetin önlenmesinde ve en hızlı müdahalenin yapılmasında yeni bir aşamaya geçileceğini söyledi.

KADES nasıl kullanılır?

Malum ülkemizde binlerce kadın şiddete maruz kalıyor. Her ne kadar şiddetin tamamen durdurulması mümkün olmasa da kadınların sesini duyurmak adına bir takım çalışmalar yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yeni uygulamaya konulan "Kadın Acil Destek İhbar Sistemi" Peki ya Kadın Acil Destek İhbar Sistemi nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde.

Kadın Acil Destek İhbar Sistemi(KADES) nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün şiddet gören veya görme ihtimali olan kadınlar için düzenlenen uygulama. Şiddet korkusu içinde yaşayan kadınlar için geliştirilen Kadın Acil Destek İhbar Sistemi, ihbarları polise daha hızlı iletecek. Polisler, sistemdeki adres bilgisi sayesinde olay yerine intikal edebilecek.

Kadın Acil Destek İhbar Sistemi nasıl kullanılır?

Bu kapsamda, şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınların ihbarlarını daha hızlı bir şekilde haber merkezlerine iletmeleri amacıyla akıllı telefonlarda kullanılabilecek Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) kuruldu. Kadına karşı şiddetle mücadeleye akıllı çözüm getiren sistem, IOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara yüklenebilecek. Kullanıcılar uygulamaya ad, soyad, doğum yılı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve telefon numarasıyla giriş yapacak. Giriş yapılan telefon numarasına SMS ile doğrulama kodu gönderilecek. SMS kodunun onaylanmasıyla sistem kaydı tamamlanacak. Daha sonra uygulama ekranına gelen "yardım iste" tuşuyla mağdur kadın polise ihbarda bulunabilecek.

İhbar, otomasyon sistemine alarm olarak düşecek ve ihbarcının konumu, adres bilgisi şeklinde otomatik olarak sistemde görülecek. Uygulamanın düzgün çalışması için cep telefonunun konum bilgisinin de açık olması gerekecek. Asılsız ihbarda bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 271'inci maddesi uyarınca yasal işlem yapılacak. KADES, IOS ve Android işletim sistemlerinde sanal marketlerden bugün itibarıyla indirilebiliyor.

Yorumlar