İran ile yapılan nükleer anlaşma neleri kapsıyor? Hangi ülkeler arasında imzalandı?

İran ile yapılan nükleer anlaşma neleri kapsıyor? Hangi ülkeler arasında imzalandı? ABD Başkanı Donald Trump, "İran'ın nükleer bombasını bu kokuşmuş anlaşmayla önleyemeyiz. İran'la yapılan anlaşmadan çekiliyorum." açıklamasında bulunmuştu.

İran ile yapılan nükleer anlaşma neleri kapsıyor? Hangi ülkeler arasında imzalandı?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:52
8 Mayıs 2018 Salı 21:40

ABD Başkanı Donald Trump, "İran terör örgütlerine destek vermektedir. İran terörün devlet sponsorudur. İran, Hizbullah, Hamas, Taliban ve El Kaide'nin destekçisidir. İran'la olan nükleer anlaşma İran'ın uranyum zenginleştirmesini sağladı. Bu anlaşma utanç vericidir. Bu tek taraflı bir anlaşmadır. Nükleer anlaşmaya izin verirsem Ortadoğu'da silahlanma yaşanacak. Bu anlaşma İran'ın bölgedeki amaçlarını engellemedi. İran'ın nükleer bombasını bu kokuşmuş anlaşmayla önleyemeyiz. İran'la yapılan anlaşmadan çekiliyorum. 2015'te askıya alınan İran yaptırımları yeniden uygulanacak." açıklamasında bulundu.

"ABD ASLA SÖZÜNÜ TUTMADIĞINI GÖRDÜK"

ABD Başkanı Trump'ın İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesini açıklamasının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Trump'ın kararı bizim için tarihi bir tecrübe oldu. Hiçbir eksiğimiz olmadı. ABD'nin asla sözünü tutmadığını gördük. Biz anlaşmaya uyduk, diğer 5 ülkeyle anlaşmayı sürdürmeye devam edeceğiz." vurgusunu yaptı. 

"AB BİRLİK İÇİNDE HAREKET EDECEK"

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "ABD Başkanı Donald Trump'ın İran nükleer anlaşması ve ticarete ilişkin politikalarına karşı AB birlik içinde hareket edecek. Uluslararası toplum olarak nükleer anlaşmayı koruyacağız" ifadesini kullandı.

"SİSTEM TEHLİKE ALTINDA"

Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Macron, "Fransa, İngiltere ve Almanya Trump'ın İran nükleer anlaşmasından çekilme kararından dolayı üzüntü duyuyor. Nükleer silahların yayılmasını engelleme sistemi tehlike altında." açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE NÜKLEER SİLAHLARIN HER TÜRÜNE KARŞI"

Cumhurbaşkanlığı Sözcü İbrahim Kalın, "ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, istikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır. Çok taraflı anlaşma, diğer ülkelerle devam edecektir. Türkiye, nükleer silahların her türüne karşı olan kararlı tutumunu sürdürecektir." dedi.

İran ile imzalanan nükleer anlaşma neleri kapsıyor?

*Resmi adı 'Ortak Geniş Eylem Planı' (JCPOA) olan anlaşma, İran ile kısaca P5+1 olarak adlandırılan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, Fransa, İngiltere, Rusya ile Çin'in yanı sıra Almanya arasında imzalanmıştı. İmzacılar arasında Avrupa Birliği de bulunuyordu.

*Anlaşma kapsamında İran, nükleer reaktör inşasının yanı sıra silah yapımında da kullanılan zenginleştirilmiş uranyum üretimini 15 yıl boyunca kısıtlamayı kabul etmişti.

*Tahran yönetimi ayrıca 10 yıl boyunca uranyum zenginleştirmekte kullanılan santrifüjlerin sayısını da kısıtlamayı taahhüt ediyordu.

*Ülkedeki ağır hidrojenli su üretim tesisinin de modifiye edilmesi konusunda uzlaşı sağlanmıştı. Ağır hidrojenli su, nükleer bomba üretiminde kullanılan plütonyum üretiminin bir parçası konumunda bulunuyor.

*Anlaşma 2016'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

*İran'ın taahhütlerini yerine getirip getirmediğinin denetimi ise Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) sorumluluğu oldu.

 

Yorumlar