Doğum kontrol hapı diye şeker hapı dağıttılar: En az 150 kadın hamile

Şili’de hükümetin kadınlara doğum kontrol ilacı yerine şeker hapı dağıttığı ortaya çıktı. Olay nedeniyle, geçen yıldan bu yana en az 150 kadın plansız bir şekilde hamile kaldı.

Doğum kontrol hapı diye şeker hapı dağıttılar: En az 150 kadın hamile - Sayfa 1

Şili’de hükümetin kadınlara kasten kusurlu doğum kontrol hapları dağıttı öne sürüldü.  

1 18
 
Doğum kontrol hapı diye şeker hapı dağıttılar: En az 150 kadın hamile - Sayfa 2

Ülkedeki uzmanlar, geçen yıl çok sayıda artan kadının plansız bir şekilde hamile kaldığını bildirmesi üzerine araştırma yapmaya başladı. Corporacion Miles adlı bir STK da duruma ilişkin resmi bir soruşturma talebinde bulundu.

2 18
 
Doğum kontrol hapı diye şeker hapı dağıttılar: En az 150 kadın hamile - Sayfa 3

Geçen yılın ağustos ayında 276 bin 890 paket doğum kontrol hapı geri çağrıldı. Yapılan incelemeDE Anulette CD adıyla dağıtılan ilaçların kontrasepitif değil, şeker hapı (plasebo) olduğu ortaya çıktı.

3 18
 
Doğum kontrol hapı diye şeker hapı dağıttılar: En az 150 kadın hamile - Sayfa 4

Şili'de hayati durumlar dışında kürtaja izin yok 

Olayın ardından, 150’yi aşkın kadın istemediği halde hamile kaldı. Şili pek çok Latin Amerika ülkesi gibi katı kürtaj yasalarına sahip olduğundan birçoğu kadın mağdur oldu. Bir kadın cinsel tacize uğramadıkça veya hayatı tehlikede değilse, Şili'de kürtaj yapılmasına izin verilmiyor. Bu yasalar nedeniyle, kadınların bu planlanmamış gebeliklerle başa çıkmak için çok az yolu bulunuyor. Bir kısmı hayatını riske atarak merdivan altı kliniklerde kürtaj yaptırmak zorunda kalıyor. 

4 18