Çipras: Ege'de sıcak temas yaratan kendi ayağına kurşun sıkar

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Çipras, “Ege'de sıcak temas yaratan kendi ayağına kurşun sıkar” dedi

Çipras: Ege'de sıcak temas yaratan kendi ayağına kurşun sıkar
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:51
24 Mart 2018 Cumartesi 09:14

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB liderler zirvesi sonrası basın toplantısı düzenledi.

Yunan basınında dile getirilen ‘Ege Denizi’ hakkında açıklamalarda bulundu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çipras, "Türkler her konuda bağırıp çağırabilir ama Ege'de böyle bir eyleme girişecek kadar aptal olmadıklarını biliyorum. Çünkü Ege'de böyle bir sıcak temas yaratacak olan kendi ayağına kurşun sıkmış olur" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Yunanistan'a karşı izlediği siyasette 'kalite değişikliği olduğunu' iddia eden Çipras, "Bu değişiklik oldukça düşündürücüdür" diyerek bu konudaki düşüncelerini ve endişelerini AB liderlerine aktardığını vurguladı.

Çipras, Yunanistan sınırlarının aynı zamanda AB'nin doğu ve güneydoğu sınırları olduğunu, Yunanistan'ın AB ülkeleri ile arasında uzun mesafe olmasına rağmen, kendi egemenlik haklarını sonuna kadar korumaya kararlı olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLEYEN YEGANE ÜLKE YUNANİSTAN”

AB ülkeleri arasında Türkiye'nin üyeliğini destekleyen yegane ülkenin Yunanistan olduğunu savunan Çipras, Yunan hükümetinin bunda samimi olduğunu ve Pazartesi günü yapılacak AB-Türkiye Zirvesi'nde de ilişkilerin kopmaması yönündeki görüşlerini liderlere anımsattığını belirtti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ayrıca Türkiye'de tutuklu bulunan iki Yunan askeri ile ilgili soruları da yanıtlarken "Olağan bir olayın başka taraflara çekilerek krize dönüştürülmesi olasılığının iki ülke arasındaki güven ortamında derin bir çatlak yaratacağını" söyledi.

Çipras, "gerek tutuklu askerlerin bir an önce yargılanıp serbest bırakılması için gerekse Yunanistan'ın Türkiye'nin Ege ve Doğu akdenizdeki faaliyetlerinden duyduğu endişelerin, AB liderlerinin ve Rusya lideri Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmelerde gündeme getirileceğini" vurguladı.

Yorumlar