ABD’nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, Ankara'da

ABD Büyükelçiliği, ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak atanan David M. Satterfield’ın bugün itibarıyla Ankara’ya geldiğini duyurdu

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, Ankara'da
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:04
10 Temmuz 2019 Çarşamba 19:44

Büyükelçi Satterfield'ı Ankara'ya getiren uçak, saat 19.00'da Esenboğa  Havalimanı'na indi. Satterfield'ı, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı  Jeffrey M. Hovenier karşıladı.
 
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "ABD'nin  Ankara Büyükelçisi olarak atanan David M. Satterfield'ın bugün itibarıyla  Ankara'ya geldiğini duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'ye hoş geldiniz!"  ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, 2017'de göreve başlamasının ardından aynı  yıl içinde Türkiye'deki görev süresi dolan ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ı  AfganistanBüyükelçisi olarak atamıştı. Bass'ın Ankara'dan ayrılmasının ardından  yaklaşık 1,5 yıl Türkiye'ye büyükelçi ataması yapılmamıştı.
 
Trump, 1,5 yılın ardından 16 Şubat'ta ABD'nin Ankara Büyükelçiliği  için Satterfield'ın adaylığını açıklamıştı. ABD Senatosu da 28 Haziran'da ABD'nin  Ankara Büyükelçiliği için daha önce ismi açıklanan Satterfield'ın görevini  onaylamıştı.
 
ABD Dışişleri Bakanlığının en kıdemli kariyer diplomatlarından
 
Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığının en kıdemli kariyer  diplomatlarından biri olarak öne çıkıyor.
 
1980'den beri özellikle Ortadoğu'da birçok farklı görevde bulunan Satterfield, 1954'te doğdu. Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar olarak görev yaptığı dönemde Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Astana sürecine ABD'nin gözlemcisi olarak katıldı.

Büyükelçi Satterfield, eski Başkan Barack Obama döneminde ise Sina Yarımadası'nda barışı korumakla yükümlü "Çok Uluslu Güç ve Gözlemciler"in genel direktörü olarak görev yaptı. Satterfield, yine Obama döneminde 2013-2014 yıllarında Mısır'da geçici maslahatgüzar olarak bulundu.  

George W. Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Irak'tan  sorumlu kıdemli danışmanı olarak görev yapan Satterfield, Lübnan, Suriye, Tunus  ve SuudiArabistan büyükelçiliklerinde de birçok farklı görevde yer aldı.

Yorumlar