23 Nisan'ı kutlayan ülkeler hangileridir?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1921 yılında resmi bayram olarak kutlamasının ardından her yıl resmi törenle kutlanmaktadır. Peki ya 23 Nisan'ı Türkiye'den başka hangi ülkeler kutluyor?

23 Nisan'ı kutlayan ülkeler hangileridir?
Son Güncelleme: 23 Nisan 2018 Pazartesi 10:08
23 Nisan 2018 Pazartesi 09:31

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği özel bir gündür. 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmi bayramıdır. Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan'ı sadece Türk çocuklarına değil dünya çocuklarına armağan etmiştir. Buna göre günümüzde 23 Nisan'ı kutlayan ülkeler hangileridir?

Dünya üzerinde farklı ülkeler ve milletlerin ortak kutladığı bayramlar var. Bizim ülkemizi de diğer ülkelerle ortak kutladığı ortak bayramlar vardır. Örnek olarak Nevruz Bayramı'nı verebiliriz. Ülkemizde kutlanan Nevruz Bayramı'nı Türkiye dışında Azerbeycan, Özbekistan, Afganistan, İran, Kazakistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan kutlamaktadır.

23 Nisan'ı kutlayan ülkeler hangileridir?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı ülkemiz dışında elbette başka ülkelerde kutluyor. 23 Nisan diğer ülkelerle birlikte kutlanan ortak bayramdır. 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı Türkiye ile birlikte Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Çin, Azerbeycan ve Nijerya kutlamaktadır. Bununla birlikte 23 Nisan günleri bu ülkeler dışında diğer birçok farklı ülkeden çocuk ülkemize çocuk bayramını kutlamak için her yıl gelmektedir. 1979 yılında düzenlenmeye başlayan TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, 23 Nisan'ı tüm dünya çocuklarının kutladığı bir bayram haline getirmeyi amaçlayan bir şenliktir. İlkine yalnızca SSCB, Irak, İtalya, Romanya ve Bulgaristan'ın katıldığı şenlik, günümüzde yaklaşık 50 ülkenin çocuklarının katılımıyla düzenlenmektedir. 1979'dan 2000'e kadar Türkiye'nin başkenti Ankara'da düzenlenmiş, o tarihten sonra Türkiye'deki başka kentlerde de gerçekleştirilmiştir.

Yorumlar