Talk nedir? Talk pudrası yumurtalık kanseri mi yapıyor? Talk pudrası bulunan ürünler

Johnson & Johnson marka talk pudrası kullanan 22 kadına yumurtalık kanserine neden olduğu gerekçesiyle 4,7 milyar dolar ödendi haberlerinden sonra markanın talk pudrası ürününün yumurtalık kanserine yol açıp açmadığı araştırılmaya başladı.

Talk nedir? Talk pudrası yumurtalık kanseri mi yapıyor? Talk pudrası bulunan ürünler
Son Güncelleme: 13 Temmuz 2018 Cuma 15:03
13 Temmuz 2018 Cuma 14:57

Kadınları korkutan haber ABD merkezli Johnson & Johnson markasından geldi. ABD merkezli ilaç ve kişisel bakım ürünleri devi Johnson & Johnson, firmanın ürettiği talk pudrası nedeniyle kansere yakalandığını söyleyen 22 kadına 4,7 milyar dolar tazminat ödemeye mahkûm edildi. Johnson & Johnson talk pudrası yumurtalık kanseri mi yapıyor? Talk pudrası nedir?

Johnson & Johnson talk pudrası yumurtalık kanseri mi yapıyor?

BBC Türkçe'nin haberine göre, ABD'nin Missouri eyaletinde görülen davada jüri, Johnson & Johnson talk pudrasının kadınlarda yumurtalık kanserine yol açtığı hükmüne vardı ve şirketi önce 550 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm etti, ardından da 4,1 milyar dolarlık cezai tazminat kararı aldı. Johnson & Johnson'a talk pudrası nedeniyle 9 binin üzerinde dava açılmış durumda. Missouri eyaletinde alınan kararın diğer davalar için de emsal teşkil etmesi olası. Şirketten yapılan yazılı açıklamada mahkemenin kararı için 'büyük bir hayal kırıklığı' dendi ve kararın temyize götürüleceği ifade edildi. Yaklaşık altı hafta süren duruşmalarda davacı kadınlar ve aileleri Johnson & Johnson'ın talk pudrasını kullanmaya başladıktan sonra yumurtalık kanserine yakalandıklarını anlattılar.

Talk pudrası kadınlar için zararlı mı?

Talk pudrası kadın yumurtalıklarında tümöre yol açabiliyor. Birçok çalışma, kadınların genital bölgelerinde sık talk kullanımıyla yumurtalık kanseri arasında güçlü bir bağ olduğunu göstermiştir. Talk parçacıkları ürogenital sistem boyunca hareket edebilmekte ve yumurtalıklara yerleşebilmektedir. Araştırmacılar yumurtalık tümörlerinde talk parçacıkları olduğunu ve yumurtalık kanserine yakalanan kadınların genital bölgelerinde, sağlıklı kadınlara göre daha sık talk pudrası kullandıklarını ortaya çıkarmışlardır.

Talk nedir?

Genellikle açık yeşil renkte, toz durumundayken beyaz ve yağlı görünüşlü, hidratlı doğal magnezyum silikat.

Talk pudrası nedir?

Bizmut, karbonat, nişasta vb. ile karıştırılarak yapılan, özellikle süt çocuklarının pişiklerinde, kimi deri hastalıklarında kullanılan emici pudra. Talk, kayaların kırılarak kurutularak ve millenerek prosesi ile elde edilir. Proses, minerallerin çoğunu içinden çıkarır fakat asbestos benzeri kalıntı lifler talk içinde kalır.

Hangi tür ürünlerde talk vardır?

Ev ve bahçe kullanımda kullanılan birçok üründe talk antasit olarak yer almaktadır. En önemlisi ve bizim için en zararlısı antiperspirant deodorantlar, koltukaltı spreyleri ve rollonları ile bebek pudraları ve kremleridir. Talk nemi engellediği için birçok krem ve ilaçta da kullanılmaktadır. Bebek pudrasındaki ana üründür. Bunun yanında, tebeşir, boya, yalıtım malzemeleri, sabun, tekstil ve gıdada aplikasyonları vardır.

Talk neden zararlıdır?

Talk kanserojen içerikli asbestos a çok yakın bir malzemedir. Talk kalıntıları kanser kurbanlarının ciğerlerinde bulunmuş ve talkın yumurtalıklarda tümöre neden olduğu tespit edilmiştir.

Talk parçaları üreme sistemi içinde ilerleyerek yumurtlama hattını tıkayabilmektedir. Üreme sistemi ve yumurtalık kanserlerine yakalananların yüksek oranının göbek çevresi ve genital bölgede talk ve talk içeren maddeler kullandıklarını tespit edilmiştir.

Yorumlar