Sübvansiyon nedir, sübvanse etmek ne demek? İBB’nin sübvansiyon kararı nedir?

İBB tarafından yapılan sübvansiyon kararından sonra Sübvansiyon nedir, sübvanse etmek ne demek? Sorularının cevabı merak edilmeye başladı.

Sübvansiyon nedir, sübvanse etmek ne demek? İBB’nin sübvansiyon kararı nedir?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:56
15 Eylül 2018 Cumartesi 15:46

İBB'den 470 milyonluk sübvansiyon kararı alındı. Peki ya Sübvansiyon nedir, sübvanse etmek ne demek? İBB’nin sübvansiyon kararı nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), İstanbul'da toplu taşıma yapan özel işletmecileri sübvanse edecek. Ulaşım maliyetlerinde meydana gelen artış nedeniyle alınan sübvansiyon kararı, İBB'ye 470 milyon TL'ye mal olacak. İBB, özel halk otobüsü işletmecilerine, her kullanım için 55 ile 70 kuruş arasında ek ödeme yapacak. Uygulama 30 Haziran 2019'a kadar geçerli olacak.

İBB’nin sübvansiyon kararı nedir?

Meclis'in kabul ettiği teklif üzerine İBB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Ücret entegrasyonuna dahil olan deniz toplu ulaşım araçları, özel halk otobüsleri ve İstanbul Otobüs AŞ otobüslerinin her bir geçiş başı 55 ile 70 kuruş desteklenmesini içeren rapor, meclis üyelerinin oy birliğiyle onaylandı. İETT ile İBB İştiraki Metro İstanbul ve Şehir Hatları da maliyet artışlarını kendi içinde sübvanse ederek, İstanbullulara yansıtmayacak. İBB'ye 470 milyon TL'ye mal olacak sübvansiyon, 1 Ekim 2018-30 Haziran 2019 tarihleri arasında geçerli olacak."

Sübvansiyon nedir, sübvanse etmek ne demek?

Sübvansiyon; özel gayeli mâli yardım olarak biliniyor. Sübvansiyon; devlet bütçesinden belli iktisadi ve sosyal hedeflere ulaşmak için verilir. Bu yardım genellikle özel kesim işletmelere sunulur. Başlıca belli malların fiyatlarını düşük tutmak için; malın maliyetiyle, arz edilmesi uygun görülen fiyat arasındaki fark, devlet tarafından karşılanır. Sübvansiyon ya da destekleme, devletin kişi ya da kurumlara mal, para veya hizmet biçiminde yaptığı karşılıksız yardımları ifade eder.

Sübvansiyonlar devlet bütçesinden belli iktisadi ve sosyal hedeflere ulaşmak gayesiyle verilir. Yardımı alan genellikle özel kesim işletmeleridir. Başlıca belli malların fiyatlarını düşük tutmak için; malın maliyetiyle, arz edilmesi uygun görülen fiyat arasındaki fark, devletçe karşılanır. Destekleme alımı yapan kamu iktisadi teşebbüslerinin zararlarını karşılamak üzere bütçeden ayrılan ödenekler, belli faizlerin ve kredi maliyetlerinin düşük tutulması için devletçe verilen teşvikler sübvansiyon örnekleri arasında sayılabilir.

Yorumlar