Siloptizi hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?

Türkiye’de sadece bir kişide görülen siloptizi hastalığı hakkında detayları sizler için derledik. Siloptizi hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?

Siloptizi hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:57
27 Eylül 2018 Perşembe 09:35

Nadir görülen hastalık türlerinden biri olan Siloptizi hastalığı Türkiye’de sadece bir kişide görülüyor. Siloptizi hastalığına yakalanan Kader Çeçem bu rahatsızlıktan dolayı 19 gündür yoğun bakımda. Genç kızın kurtulması ancak bulunması gereken beyaz kana bağlı. Peki ya siloptizi nasıl bir hastalık, tedavisi nedir? Detaylar haberimizde.

Siloptizi hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?

İstanbul'da annesiyle birlikte yaşayan Kader Çeçem (19) 1.5 yıl önce Türkiye'de sadece 1 kişide görülen akciğer hastalığı "Siloptizi"ye yakalandı. 19 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Kurtulması bulunacak beyaz kana bağlı olan Kader'in ablası, "Kardeşim yoğun bakıma giderken 'Abla benim sesimi duyur, ben ölmek istemiyorum' dedi. O sözleri kulağımdan gitmiyor" ifadelerini kullandı.

Beyaz kan eksikliği nedir?

Kemik iliği ve lenfoid dokularında üretilen beyaz kan hücresi, bağışıklık sistemini güçlü tutarak vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Renkleri yoktur, birkaç günlük ya da birkaç haftalık ömre sahiptirler. Kanın içerisindeki beyaz kan hücrelerinin azalması tıp literatüründe 'Lökopeni' olarak geçmektedir. Eğer vücutta beyaz kan düşükse, nedeni lökosit yapısını bozan bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Kan zehirlenmesi, mantar enfeksiyonları, zatürre, organ yetmezliği, septik şok gibi hastalıklar beyaz kan eksikliğine neden olabilir.

Beyaz kan eksikliği belirtileri nelerdir?

-Boğaz ağrısı

-İdrar yolu enfeksiyonu

-Ağız içerisindeki beyaz leke ve yaralar

Beyaz kan hücrelerini azaltan hastalıklar neler?

-Kaşeksi - Hematolojik rahatsızlıklar

-SLE

-Hemodiyaliz

Beyaz kan hastalığının tedavisi nedir?

-Doktor onayıyla ilaç kullanılabilir.

-Düzenli beslenmeye dikkat edilmeli.

-Mineral alınımına özen gösterilmeli.

 

 

 

Yorumlar