Sicil affı yasası nedir? Esnafa sicil affı mı çıkıyor? Sicil affı uygulayan bankalar

Esnafın beklediği en büyük gelişmelerden biri sicil affı. Geçtiğimiz yıl 3 kez gündeme gelen sicil affı 2018 yılında gelecek mi? Sicil affı ile bankaların kara listesinden çıkmak mümkün mü?

Sicil affı yasası nedir? Esnafa sicil affı mı çıkıyor? Sicil affı uygulayan bankalar
Son Güncelleme: 9 Ağustos 2018 Perşembe 09:39
9 Ağustos 2018 Perşembe 09:31

Önceki dönemlerde yapılan sicil affı düzenlemeleri sonrasında birçok esnaf, emekli ve çalışan sicil affı yasasından yararlanarak bankaların kara listesinden çıkmayı başardı. Geçtiğimiz yıl ise sicil affı yasası 3 kez gündeme geldi ve 3 kez bu konuda değişiklik yapıldı. Esnafın şuan en çok araştırdığı konulardan biri de sicil affı yasasının bu yıl gelip gelmeyeceği. Gelen bilgilere göre sicili bozuk olan esnafın sayısı azımsanacak gibi değil. Haliyle esnaf bankalarla arasını düzeltip tekrardan kredi kullanmak istiyor. Peki ya sicil affı yasası 2018 yılında çıkacak mı?

Sicil affı nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı kredi ya da kredi kartını borcunu ödeyemeyenler, yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptıklarında kara listeye takılıyorlar. Bankalar veya çeşitli finans kuruluşları bu kişilerin ödemelerini yapma alışkanlığının bulunmadığını düşünerek bu kişilere kredi veya kredi kartı vermekten çekinirler. Kredi sicil affı ise kara listeye girmiş kişilerin isimlerinin bu listeden kaldırılması demektir.

Esnafa sicil affı mı çıkıyor?

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, geçen yıl Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yıl itibariyle meclisin gündeminde esnafın veya diğer çalışanların sicil notlarının düzenlemesine ilişkin bir tasarı gündeme gelmedi. Ancak ilerleyen günlerde böyle bir düzenlemenin görüşülmesi ihtimaller dahilindedir. Resmi Gazete’de yayımlanan esnaflara, emeklilere ve çalışanlara ön görülen sicil affı uygulamasında 2018 yılında da bankalara olan borcun ödenmeden veya yapılandırılmadan kişilere tertemiz bir sayfa açılması veya kara listeden silinmeleri mümkün değildir.

Geçtiğimiz yıl Resmi Gazetede yayımlanan bir uygulama da kredi kartı borçlarına ilişkin idi. Buna göre kredi kartı borcu olan vatandaşlar, borcun tamamını ödemek üzere bankalara başvuru yapma hakkına sahiptiler. Bankalar Resmi Gazete’de yayımlanan bu sicil affı uygulamasını yerine getirmedikleri durumda, tüketicilere hakem heyetleri veya yargı yolu açılabilmektedir. Ancak bu düzenlemelerin hiçbiri bankanın sizlere tertemiz bir sayfa açarak kredi verme konusunda zorunlu oldukları anlamına gelmemektedir.

Bankaların kara listesinden nasıl çıkılır?

Eğer bankaların kara listesinden çıkarak sicilinizin temizlenmesini istiyorsanız;

-Öncelikle kara liste içerisinde olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bunun için Kredi Kayıt Bürosu üzerinden talep oluşturarak listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

-Borçlu olduğunuz bankaya başvuru yaparak, kara listeden çıkmak istediğinizi ve buna ilişkin borçlarınızın yapılandırılmasını talep edin.

-Diğer bankalara olan borçlarınızı veya ödenmemiş kredi kartı bakiyelerinizi kapatın.

-Eğer banka borcun yapılandırılmasına olumlu bakmaz ise, diğer bankalardaki borç yapılandırma kredilerine başvurun.

- Kara listeden çıkmanız için bankalara olan borcunuzu kapatmalısınız. Akabinde 5 yıl sonra siciliniz temizlenmiş oluyor. Bu süre içerisinde kredi veya kredi kartı almanız biraz zor olabilmektedir.

Yorumlar