Potasyum klorat nedir? Potasyum klorat kullanım alanları- fiyatı ve zararları

Hakkari'deki Esendere gümrük kapısında 221 kilo patlayıcı madde ele geçirildi. Potasyum klorat nedir? Potasyum klorat kullanım alanları- fiyatı ve zararları ile ilgili bilgiler haberimizde.

Potasyum klorat nedir? Potasyum klorat kullanım alanları- fiyatı ve zararları
Son Güncelleme: 11 Nisan 2019 Perşembe 11:42
11 Nisan 2019 Perşembe 11:37

Potasyum klorat nedir? Potasyum klorat kullanım alanları- fiyatı ve zararları ile ilgili bilgiler haberimizde. İşte Potasyum klorat nedir? Potasyum klorat kullanım alanları- fiyatı ve zararları yanıtı. 

Potasyum klorat nedir?

Kimyasal formülü KClO3 olan kristal yapıda klorat mum yada oksijen mumu da denebilen bir kimyasaldır.Kloratlar olarak itici gazlar kategorisinde yer alır.Avrupa ülkelerinde uygun karışımlarıyla Papa’nın tercihi olarak beyaz duman üretiminde kullanılmaktadır.Kükürt ya da fosfor varlığında, son derece kararsız ve çok daha pahalı olabilirler.Oldukça kuvvetli oksitleyici özelliği bulunmaktadır.Eğitim kurumlarında oksijen gazı üretmek için uygun bir kaynaktır.

Potasyum klorat kullanım alanları

İlaç

Potasyum kloratlar bir nevi böcek ilacı olarak kullanılımaktadır.Ticari adı fegabit olan bu ilacın üretimine Finlandiya’da başlanmış ve Avrupada kullanım alanı bulmuştur.

Uçak

Uçak sanayinde oksijen kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Patlayıcı

Uygun bir yakıt ile karışımıyla sprengel patlayıcısı üretimi sağlanmaktadır.Ayrıca mayın üretimindede kullanım alanı bulmaktadır.

Potasyum klorat fiyatı ve zararları

ÇİN / 25 KG

4,4 - 4,5 USD / KG

Yorumlar