Pegasus casus uygulaması nedir, telefonları nasıl etkiliyor?

Akıllı telefonlarda ortaya çıkan Pegasus casus uygulaması telefonları olumsuz etkiliyor. Peki ya Pegasus casus uygulaması nedir, telefonları nasıl etkiliyor?

Pegasus casus uygulaması nedir, telefonları nasıl etkiliyor?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:57
20 Eylül 2018 Perşembe 08:41

WhatsApp’tan gelen bu yeni tehlike tüm akıllı telefon kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor. Telefonlarda ortaya çıkan ‘Pegasus’ isimli casus uygulamasının tüm etkilerini haberimizde derledik.

‘Pegasus’ isimli casus uygulama ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı. Çıkan sonuçlar oldukça dikkat çekici. Zira 36 ülkeye satılan sistemin 45 ülkede pek çok kullanıcının akıllı telefonlarını etkilediği öne sürülüyor. Aynı rapora göre, 45 ülkenin bulunduğu listede Türkiye de bulunuyor.

Pegasus casus uygulaması nedir, telefonları nasıl etkiliyor?

Pegasus, kısa mesaj içerikleri, tarayıcı geçmişi verileri, WhatsApp çağrıları ve mesajları, Gmail, Facebook, Skype, Viber ve Twitter'dan gelen değerli verileri de alabiliyor. İddiaya göre, Pegasus akıllı cihazların kamera ve mikrofonunu da kontrol edebiliyor. Yine daha önce dış basında çıkan haberlere göre, Pegasus tuş kilidini aktif edebiliyor ve hatta ekran görüntüsü bile alabiliyor. Siber güvenlik uzmanları Pegasus’un ‘Framaroot’ tekniğini kullanarak akıllı cihazları root edebildiğini iddia ediyorlar. Ancak söz konusu casus yazılımın 0-day güvenlik açığını kullanıp kullanmadığı konusunda uzamanlar arasında henüz bir mutabakat bulunmuyor.

Google araştırma ekibinin analizine göre, Pegasus hedeflerinin çoğu İsrail'de bulunuyor, ancak Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Meksika ve ülkemizdeki kullanıcıların da hedef alındığı sıkça dile getirilen iddialar arasında. Sistemin üreticisi İsrail merkezli firma ise basında çıkan haberler sonrası yayınladığı mesajında iddiaları yalanladı. ABD merkezli gelen bir habere göre, İsrailli bir firma tarafından akıllı telefon sahiplerinin tamamına yakınını ilgilendiren bir casus yazılım yayınlandı. Hem Android hem de iOS kullanıcılarına dadanan bu casus yazılım, telefonunuzda depolanan hemen hemen bütün değerli verilerinizi ele geçirme gücüne sahip.

 

 

Yorumlar