Parlayan nesneler sendromu (PNS) nedir? PNS çağı nedir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı Parlayan nesneler sendromu (PNS) nedir? PNS çağı nedir?

Parlayan nesneler sendromu (PNS) nedir? PNS çağı nedir?
Son Güncelleme: 27 Eylül 2018 Perşembe 15:56
27 Eylül 2018 Perşembe 15:53

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Parlayan nesneler sendromu (PNS) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Peki ya Ziya Selçuk’un anlattığı kavram tam olarak nedir, zararlı mı? Detaylar haberimizde.

Parlayan nesneler sendromu (PNS) nedir? PNS çağı nedir?

İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklaması ile PNS sendromu:

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Parlayan nesneler sendromu diye bir sendrom var. Bu çağ, PNS çağı. Yani sürekli bir şey parlatılıyor, sürekli bir şey moda haline getiriliyor ve dikkatimiz dağılıyor. Asla odaklanmamıza fırsat verilmiyor, çocuklarda benim çok rahat gördüğüm ve telefon veya başka dijital araçlarla da PNS'nin giderek güçlendiği bir döneme doğru geliyoruz " sözleriyle önemli bir uyarıda bulundu.

PNS çağı nedir?

Bakan Selçuk PNS çağı için 'yani bir insanın içerisinde aynı zamanda bir dijital içeriğin çipler marifetiyle çalıştığı, aynı zamanda fiziksel içeriği insanın vücuduna entegre edildiği, damarlarında dolaştığı bir döneme doğru gidiyoruz. Bugün okul öncesi eğitime, ilkokula başlayan çocuklarımız, bu çağda iş hayatına atılacaklar, büyük bir ihtimalle işten atılacaklar. Çünkü robotların, makineleşmenin getirdiği bir yeni sistematikten de söz ediyoruz. Bu mesele gerçekten önemli. Marx'ın teori ve pratiğin buluşturulması hususunda özellikle vurguladığı 'praksis' kavramı belki bizim için bir yön verici olabilir. Praksis iki şeyi yani teori ve pratiği buluşturmanın çok da eylemsel açıklamasını içeriyor, kendi içerisinde. Bu mesele bizim için tarihsel bir problemdi aslında' dedi.

Yorumlar