Momo gerçek mi, öldürür mü?

Momo gerçek mi, öldürür mü? Mavi oyunundan sonra çocukları intihara sürükleyen bir başkan oyun da Momo oldu! Peki Momo gerçek mi, öldürür mü sorusunun yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Momo gerçek mi, öldürür mü?
Son Güncelleme: 7 Mart 2019 Perşembe 19:08
7 Mart 2019 Perşembe 18:38

Momo gerçek mi, öldürür mü? Mavi oyunundan sonra çocukları intihara sürükleyen bir başkan oyun da Momo oldu! Peki Momo gerçek mi, öldürür mü sorusunun yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Momo nedir?

Mavi Balina oyunun ardından çocukları bekleyen bir başka tehlike de Momo oldu. Cep telefonu üzerinden çocuklara talimat veren kişinin gerçek olup olmadığı henüz bilinmiyor. Momo Challenge, sosyal medya ve cep telefonları aracılığıyla yayılan bir siber zorbalık iddiasıdır. Telefon kullanıcıları "Momo" adlı bir kullanıcıyla çeşitli iletişim kanalları üzerinden irtibat kurmaya ikna olduktan sonra, çeşitli görsel ve yazılı formatta tehdit mesajları alırlar ve bir dizi tehlikeli görevi yerine getirmeleri isterler. Bu görevlerin arasında İntihar da yer almaktadır. Temmuz 2018'de dünya çapında geniş kitlelere siber zorlabalık yaptığı iddiasına rağmen, Momo Challange ile İntihar ettiği düşünülen kişi sayısı azdır. Kolluk kuvvetleri Momo Challange'ın yalan olduğunu henüz belirtmemiştir.

Momo öldürür mü? 

Cep telefonu aracılığıyla çocuklara bir takım tehlikeli görevler veren uygulama apple store, playstore'dan kaldırıldı. Birçok kişi momo oyunu indirmek için google'de aramalar yapmaya başladı. Yetkililer aileleri uyardı, çocuklarını kontrol etmeleri ve momo benzeri oyunlar konusunda dikkatli olmalı dedi.  

Haberlerin yayılmasının ardından ailer google'da Momo öldürür mü? diye aratmaya başladı. Evet Momo oyunu tıpkı Mavi Balina oyunu gibi çocuklara bir takım tehlikeli görevler verip onları ölüme sürükleyebilir. 

Mavi Balina nedir?

Mavi Balina Oyunu (Rusça: Синий кит), "Mavi Balina Challenge" olarak da bilinen ve birçok ülkede oynanabildiği iddia edilen bir internet oyunudur. İddialara göre oyun 50 bölümden oluşuyor ve son bölümde oyuncunun intihar etmesi isteniyor.

Oyun, ilk olarak 2013 yılında VKontakte isimli sosyal ağda yer alan "ölüm grubu" isimli bir grup üzerinden yayılmaya başladı. Oyun sebebiyle ilk intihar 2015 yılında gerçekleşti. Oyunu üniversiteden uzaklaştırılan eski bir psikoloji bölümü öğrencisi olan Philipp Budeikin'in yazdığı bilinmektedir. Oyun nedeniyle "en az 16 çocuğu intihar etmeye teşvik etmek" suçundan tutuklanan Budeikin, yaptığı açıklamada "toplumu biyolojik atıklardan temizlemek" amacıyla oyunu yaptığını belirtmiştir.Rus Novoya gazetesine göre oyun nedeniyle gerçekleşen intiharların 130'a ulaştığını belirmiştir.

Yorumlar