Metehan Güçlü kimdir? | Metehan Güçlü kaç yaşında? | Metehan Güçlü hangi mevkide oynuyor

PSG'nin kadrosuna kattığı Metehan Güçlü kimdir? Metehan Güçlü kaç yaşında? | Metehan Güçlü hangi mevkide oynuyor | Fransa Devi PSG Türk futbolcu Metehan Güçlü'yü kadrosuna kattı. Peki PSG'nin kadrosuna kattığı Metehan Güçlü kimdir? Metehan Güçlü kaç yaşında? | Metehan Güçlü hangi mevkide oynuyor

Metehan Güçlü kimdir? | Metehan Güçlü kaç yaşında? | Metehan Güçlü hangi mevkide oynuyor
Son Güncelleme: 6 Şubat 2019 Çarşamba 20:32
6 Şubat 2019 Çarşamba 20:13

PSG'nin kadrosuna kattığı Metehan Güçlü kimdir? Metehan Güçlü kaç yaşında? | Metehan Güçlü hangi mevkide oynuyor | Fransa Devi PSG Türk futbolcu Metehan Güçlü'yü kadrosuna kattı. Peki PSG'nin kadrosuna kattığı Metehan Güçlü kimdir? Metehan Güçlü kaç yaşında? | Metehan Güçlü hangi mevkide oynuyor sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. 

Fransa Ligue 1 lideri Paris Saint-Germain'in altyapısında forma giyen Türk futbolcu Metehan Güçlü'ye takımından büyük bir fırsat geldi. Metehan Güçlü, Paris Saint-Germain'in Şampiyonlar Ligi kadrosunda yer alacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Son 16 Turu'nda İngiltere'nin Manchester United takımıyla eşleşen Paris Saint-Germain rakibiyle ilk maçını 12 Şubat günü oynayacak.

Fransız kulübünün, UEFA Şampiyonlar Ligi kadrosuna Metehan Güçlü'yü dahil ettiği belirtildi.

Metehan Güçlü kimdir?

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Tam Saha Dergisi'ne röportaj veren gurbetçi futbolcu Metehan Güçlü Fransa'da futbol oynuyor. Fransız futbolunun 1 numaralı kulübü Paris Saint Germain altyapısının gözbebeklerinden genç santrfor, U19 Milli Takımı'nın formasını giyiyor. Ağabeylerinden biri de 2007 ve 2008'de beş kez Genç Milli Takımlar'da oynayan Ayhan Güçlü. Milli formayla çok daha motive oynadığını anlatan genç yetenek, "Türkiye'de çok daha güçlüsün. Motivasyonu çok farklı. Burada çok kalpten oynuyorum. Avrupa'daki oyuncularla Türk oyuncular arasında motivasyon farkı var ve bu çok gerçek. Çünkü bizim milli duygularımız çok gelişmiş" diye konuşuyor. En büyük rüyası ise bir gün A Milli Takım formasını giyebilmek.Metehan'ın röportajı şöyle:

2 Nisan 1999 Montfermeil Fransa doğumlusun. Bize ailenden ve çocukluğundan bahseder misin?

Her zaman ailemle birlikteydik. Büyüdüğüm yerde hep sokakta arkadaşlarımla oynardım. Ama annem bana her zaman önceliğin okulda olduğunu söylerdi. Abim futbol oynamasına rağmen annem ilk başta çok sıcak bakmadı futbol oynamama Hep okulla ilgilenmemi istiyordu. Ben de aynı düşüncedeydim aslında. Futbol oynuyordum ama okul benim için daha öncelikliydi. Daha sonra futbola daha çok yönelmeye başladım. Abim benden 6 yaş büyük. Hep onunla futbol oynuyordum.

Aileni tanıyabilir miyiz? Fransa'ya ne zaman, nereden ve neden göç etmişler?

İlk olarak dedem gidiyor Fransa'ya. Aslen Adıyamanlıyız. Babam 17, annem 13 yaşındayken Fransa'ya geliyor. Annem Kahramanmaraş'tan geliyor. Fransa'da evleniyorlar. Annem çalışmıyor. Kolej mezunu kendisi Babam ise inşaatlarda çalıştı ilk başta. Ancak daha sonrasında kardeşleriyle birlikte inşaat şirketi kurdu. Orada çalışıyor. Dört erkek kardeşiz. Bir küçük kardeşim var. Abilerimin birisi 1990, diğeri 1993 doğumlu. Küçük kardeşim ise 2007 doğumlu. Babam 1967 yılında doğmuş.

Ailende senden başka futbolla ilgilenen birileri var mı?

Ayhan ağabeyim 18 yaşına kadar Llorient'in altyapısındaydı. Oradan çıktı ve Türkiye'de Hacettepe ile 5 yıllık sözleşme imzaladı. U18 ve U19 Millî Takımlarına çağrıldı. 5 maçta forma giydi. Ama sonra sıkıntılar yaşadı. Sakatlandı ve futbolu bırakmak zorunda kaldı. Ailede aktif olarak futbola devam eden bir tek ben varım. Babam da futbol oynuyordu. Küçükken bazı takımlar kendisini istemiş ama o sıcak bakmamış. Dedem bile futbolcu olsun istemiş ama babam hep kaytarmış.

Öğretim hayatın hakkında bize bilgi verir misin?

Liseyi bitirdim ve okulu bıraktım. Sadece İngilizce ve İspanyolca derslerine devam ediyorum. Yabancı dile önem veriyorum. Fransa'da lise ile futbolu birlikte götürebiliyorsun, çünkü ayarlama yapıyorlar. Ama üniversiteye gelince işler biraz değişiyor. Üniversiteye devam etme zorunluluğun var. O zaman idmanlara ya da maçlara gidemiyorsun. Adapte olamıyorsun. Ben de bu sebeple bıraktım okulu

Futbola olan ilgin ne zaman ve nasıl başladı?

Çocukluğumda başladı. Tabiî ki abilerim sayesinde Çünkü onlar sürekli oynuyordu. Ama ben hiçbir zaman böyle olacağını düşünmedim. PSG'de forma giyeceğimi tahmin etmedim. Öylesine oynuyordum.

Seni ilk olarak kim fark etti ve bir kulüpten içeri adım atmanı sağladı?

Paris'in ve diğer Fransız kulüplerin ilgisiyle yukarı çıkmaya başladım. İlk olarak Bondy diye bir takımda oynuyordum. Hemen forvet olarak başladım zaten. Abilerim de orada oynuyordu. Ben de orada başladım. Hocalarım da beni çok beğendi. 3 sene sonra Paris Saint Germain beni izledi ve istedi. Testlere girdim ve ikisinden de geçtim. 12.5 yaşındayken PSG'nin altyapısına girdim.

Dünyanın en ünlü takımlarından Paris Saint Germain'in formasını giyiyorsun. Paris Saint Germain'in nasıl bir altyapısı var? Nasıl bir eğitim var? Bize anlatır mısın?

PSG'nin altyapısı, Fransa'nın en iyi altyapılarından biri. Zaten en iyi oyuncuları alıyorlar. İlk başlarda baya bir zorlanmıştım. Genellikle sadece Paris bölgesinden alıyorlar oyuncuları 17-18 yaşındayken de diğer yerlerden alıyorlar. Zaten biz birbirimizi tanıyorduk aslında diğer oyuncularla Turnuvalarda hep karşılaşıyorduk. Bir arkadaşım var, 5 yıldır birlikte oynuyoruz. Mesela onunla eskiden rakiptik ve birbirimizi hiç sevmezdik. Ama sonra çok iyi arkadaş olduk. Altyapı sistemi genel olarak paslara odaklı. Hep kısa pas yapıyoruz. Uzun toplarla oynamıyoruz. İlk başlarda daha çok koşu vardı. Ama Katarlılar geldikten sonra sistem oldukça değişti. Ben takıma girdiğim zaman Katarlılar geldi. Tesislerimiz Saint Germain'de Ben de Paris'te yaşıyorum.

Seninle birlikte futbola başlayan birçok arkadaşın yarı yolda kaldı. Sen onlara göre neleri farklı yaptın da bugünlere gelmeyi başardın?

Farklı yaptığım şey her zaman çalışmaktı aslında. Bazı oyuncular zamanlarını boş geçirdi. Ama bazıları da çok iyiler. Ben mesela Kylian Mbappe ile birlikte oynadım. Joe Kobo diye bir arkadaşım var. O da şu an Caen'de oynuyor. Futbola devam eden birkaç arkadaşım daha var. Rennes'de oynayan var mesela. Biz hepimiz Bondy'de beraber oynuyorduk. Mbappe, Bondy'den Monaco'ya gitti. O Monaco'ya gittiğinde ben Paris Saint Germain'e geldim. O Monaco'da büyük bir ilerleme yaşadı ve Paris Saint Germain'e transfer oldu. Jonathan Ikone diye bir arkadaşım var. O da Paris'e geldi benimle birlikte. Şu an Montpellier'de kiralık oynuyor.

Peki, seni yönlendiren bir mentörün ya da akıl hocan var mı?

Öyle bir akıl hocam hiç olmadı. Arkamda her zaman ailem vardı. Benim için en önemlisi her zaman ailemdi. Orada Türk kültürüne göre yaşıyoruz. Paris'te altyapıda kalırken sadece hafta sonları eve gidebiliyordum. Evimiz Paris'in 93. Bölgesinde Yaklaşık 1 saat mesafede. Banliyöde yaşıyoruz.

Paris Saint Germain'de dünyaca ünlü yıldızları izleme, onlarla tanışma ve bir şeyler öğrenebilme fırsatınız oluyor mu?

Oluyor evet. Bazen onlarla idmana çıktığımız da oluyor. Millî takıma giden oyuncuların yerine idmana gidiyoruz. Mesela geçen kampta Pastore kalmıştı. Onunla beraber idmana çıkmıştık. Oldukça değişik aslında idmanlar. Sadece onların hocalarıyla idmana çıkmak bile bizi daha da çok motive ediyor. Bizimle konuşuyorlar. Çok ilgililer.

Sen forvetsin ve A takımda senin bölgende Cavani, Neymar gibi yıldızlar var. Bu isimlerle konuşabiliyor musun?

Cavani ve Neymar'la pek şansımız olmuyor ama mesela antrenörlerden eski defans oyuncusu Zoumana Camara var. Kendisi benimle çok ilgileniyor. Üstüme geliyor, tutuyor beni. Bana çok şey öğretiyor, yardımcı oluyor; her şeyi anlatıyor.

2015-2016 Avrupa Şampiyonası Grup Eleme maçlarında Türkiye formasını terlettin. Millî Takım sürecin nasıl gelişti? Seni ilk kim çağırdı?

Beni Nedim Yiğit Hocam fark etmişti. Fransa'ya gelmişti. Le Havre'a karşı oynamıştım. O maçı izlemişti. Sonra da çağırmıştı zaten. Orada Elit Tur'a gelmiştim. İngiltere, Ukrayna ve Finlandiya'ya karşı oynamıştık. İlk maçımız İngiltere'ye karşıydı. Bir gol atmıştım. Çok değişik bir atmosferdi. Çok motive olmuştum. İstiklâl Marşımızı okumak beni çok motive etmişti.

Gurbetçi futbolcularımızın hemen hemen hepsi günün birinde bir yol ayrımına geliyor. Kimisi yaşadığı ülkeyi, kimisi Türkiye'yi seçiyor. Sen bu kararı ülkemizden yana verdin. Bu durum hakkında neler söyleyeceksin?

Fransa'dan hiç teklif gelmedi. Ama böyle bir seçeneğim olsaydı yine Türkiye'yi seçerdim.

Ay-yıldızlı forma altında oynamak sana neler hissettiriyor? Millî Takım'da forma giymek, PSG'deki durumunu nasıl etkiliyor?

Millî Takım formasını giymek çok gurur verici. Bu formayı giyip gol attıktan sonra geri dönüşüm çok değişik oldu. Elite Tur'da gol atmak Paris'te bile etki yaptı. O zamanlar Fransa'da U17 takımımızla finallerimiz vardı. O anlarda bizim hocalar oldukça ilgilendi benimle. Bana sürekli, "Orada nasıl oynadıysan burada da aynı şekilde motive oynamalısın" dediler. Motivasyon aynı değil abi, kesinlikle değil. Türkiye'de çok daha güçlüsün sanki. Motivasyonu çok farklı. Burada çok kalpten oynuyorum. Avrupa'daki oyuncularla Türk oyuncular arasında motivasyon farkı var ve bu çok gerçek. Çünkü bizim millî duygularımız çok gelişmiş. Kendimizi çok duygu yoğunluğu içerisinde buluyoruz. Kalpten oynuyorum. Orada da hırslıyım, mücadeleciyim. Ama oradaki bazı oyuncular sadece futbol oynamak için oynuyorlar. Yeteneklerine güvenerek bazı şeyleri yapmıyorlar. Hepsi değil ama bazıları böyle.

Yorumlar