Maskeler nereden, kaça satılacak? Maske alım yerleri ve ücretleri?

Maskeler nereden, kaça satılacak? Maske alım yerleri ve ücretleri? Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Koca’nın açıklamalar sonrası araştırılmaya başlandı. Peki, Maskeler nereden, kaça satılacak? Maske alım yerleri ve ücretleri? Detaylar haberimizde…

Maskeler nereden, kaça satılacak? Maske alım yerleri ve ücretleri?
Son Güncelleme: 7 Mayıs 2020 Perşembe 12:41
6 Mayıs 2020 Çarşamba 18:05

Maskeler nereden, kaça satılacak? Maske alım yerleri ve ücretleri? Koronavirüs tedbirleri kapsamında maske satışları daha önce yasaklanmıştı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, maske satışlarını yasağının kalkacağının söylemişti. Daha sonra ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da maste satışları hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklama sonrası Maskeler nereden, kaça satılacak? Maske alım yerleri ve ücretleri? sorusu araştırılmaya başlandı.

Maskeler nereden, kaça satılacak? Maske alım yerleri ve ücretleri?

Ticaret Bakanlığı, "Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecektir" açıklaması yaptı.

Bakan Koca maske satışları hakkında şunları söyledi:

“Maske konusu özellikle yeni bir normalleşme sürecine giriyoruz; yani bu sürecin ikinci dönemi. Bizim kontrollü sosyal hayat olarak tanımladığımız bu dönem. Bu dönemde daha bir normalleşme kısıtlı da olsa serbestliğin de olsa bu dönemde maskeye ihtiyacın daha fazla olacağını biliyoruz. Bizim daha çok özellikle eczaneler üzerinden 30-65 yaş dönem için 10 günde bir 5'li paket ücretsiz uygulamamız vardı. 39 küsur milyon kişiye mesaj gitti ve dağıtım yapıldı. Şu ana kadar 160 milyonu buldu maske sayısı. İhtiyacı daha fazla olabilecek vatandaşımız olacak bu dönemde.

Evde kalmayıp kısıtlı serbestliğin olduğu ihtiyacı daha fazla olabilir. Gidermek anlamında yüksek bir fiyat olmamak kaydıyla, taban fiyatı belli olan dönem olacak. Bununla ilgili ayrıca buna ilave olarak yani ücretsiz mesaj da gönderip verdiğimiz maskeler dışında vatandaşın ihtiyacı olduğunda maskeye erişebilmek için market, eczane, medikal marketlerden alabilmelerin önü açıldı. Yarın en geç Cuma günü itibarıyla Ticaret Bakanlığımızın bununla ilgili açıklaması olmuş olacak.

Reçeteyle düzenlenen bu maskeyi vatandaşımızın kullanmasını önermediğimiz sağlık çalışanların ve özellikle hekimlerin kullandığı maske, bu sadece eczanelerde satılıyor, bunda sorun yok oralardan alınabilir."

Yorumlar