Kronomid nedir, sivrisinek mi, nerede görüldü, zararlı mı?

Kronomid nedir, sivrisinek mi, nerede görüldü, zararlı mı? sorusu arama motorlarında araştırılmaya başlandı. Peki, Kronomid nedir, sivrisinek mi, nerede görüldü, zararlı mı? Detaylar haberimizde…

Kronomid nedir, sivrisinek mi, nerede görüldü, zararlı mı?
Son Güncelleme: 19 Mayıs 2020 Salı 17:24
19 Mayıs 2020 Salı 17:18

Kronomid nedir, sivrisinek mi, nerede görüldü, zararlı mı? sorusu İstanbul’da görüldüğü haberlerinin çıkması üzerine araştırılmaya başlandı. İstanbul’da bir mahallede sivrisineğe benzer sinekler görülmeye başlandı. Peki, Kronomid nedir, sivrisinek mi, nerede görüldü, zararlı mı? Sizin için araştırdık…

Kronomid nedir, sivrisinek mi, nerede görüldü, zararlı mı?

İstanbul Büyükçekmece'de hemen bütün mahallelerde 'kronomid' olarak bilinen sivrisineklere benzer sinek istilası yaşanıyor. Çevre sakinlerini bıktıran sinekleri ilaçlama da yeteri kadar durduramıyor. Altı mahallede yaygın görülen yeşil renkli sinekler perdelere yapışıyor, duvarları kaplıyor ve mahallelileri oldukça rahatsız ediyor.

Birçok kişi, sineklilerin arasından bile içeri giren, sivrisineklere benzer, birbiri üzerine katlanmış kanatlar yerine gövde boyunca paralel tutulan kanatlar ve çok uzun olmayan emici hortumları bulunan sineklerin istilası nedeniyle, sıcak havada balkona çıkamaz, pencere açamaz olmaktan yakındı. Genellikle Büyükçekmece Gölü çevresindeki sazlık alanlarda duran, geceleri binlercesi ışığa doğru giden sineklerin erişkinlerin kısa ömürlü oldukları, larvaların temel olarak bitkilerden emdikleri ile beslendikleri ifade edildi.

İlçe sakinlerinin şikayetleri üzerine Büyükçekmece Belediyesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Büyükçekmece Gölü tabanında oluşan kronomid türü sinek yoğunluğu Büyükçekmecemizde bazı mahallelerde yoğun olarak görülmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekipleri bölgemizde oluşan yoğunluk nedeni ile çalışmalarını arttırmıştır " açıklamasını yaptı.

Ancak bu duyurunun altındaki yorumlarda belediye yönetimi yeterince ve zamanında ilaçlama yapmamakla suçlandı

Yorumlar