Koronavirüste ilaç tedavisi var mı, hangi ilaçlar kullanıyor?

Koronavirüste ilaç tedavisi var mı, hangi ilaçlar kullanıyor? Türkiye’de koronavirüsün görülmesi sonrası bir çok kişi Koronavirüste ilaç tedavisi var mı, hangi ilaçlar kullanıyor? sorularını araştırmaya başladı.

Koronavirüste ilaç tedavisi var mı, hangi ilaçlar kullanıyor?
Son Güncelleme: 11 Mart 2020 Çarşamba 10:35
11 Mart 2020 Çarşamba 10:32

Koronavirüste ilaç tedavisi var mı, hangi ilaçlar kullanıyor? Çin’de ortaya çıkan hastalık ortalığı adeta kasıp kavurdu. Tüm dünyada hızla yayılan hastalık çok sayıda kişinin ölmesine neden oldu. Son yapılan açıklama ile Türkiye’de de görülen hastalık hakkında insanlar tedbir alınması gerektiği konusunda uyarıldı. Peki, Koronavirüste ilaç tedavisi var mı, hangi ilaçlar kullanıyor? İşte detaylar..

Koronavirüste ilaç tedavisi var mı, hangi ilaçlar kullanıyor?

Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Ateş Kara, koranavirüs hastalığında bir ilaç tedavisinin olup olmadığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kara’nın açıklamaları şöyle;

Koronavirüse karşı kesin sonuç alan bir ilaç var mı?

“Yeni koronavirüse karşı etkili, çok etkili, çok başarılı sonuç alıcı bir ilaç var mı derseniz, şu anda öyle bir ilacımız yok. Çin'de denene ve diğer ülkelerde denenen ilaçlar var. Erken dönemde biz Türkiye olarak da teminini sağladık. Gerektiğinde kullanılabilir olmasını sağladık. Bu ilaçların etkisinin sınırlı olduğunu biliyoruz. Hangi durumda kime verileceği konusunda protokollerimiz var.

Koronavirüse yakalanan hastada ilaç tedavisi uygulandı mı?

O çerçevede hareket ediliyor. Vakaya da söz konusu ilaçlardan herhangi biri uygulanmış olabilir. Şu anda kesin olarak bunu söylemek mümkün değil.

0-9 yaş grubu ve 60 yaş altı gruptakiler...

Koronavirüsle ilgili birkaç bilgimiz var. Bilgilerimizden bir tanesi şu: 60 yaşının altındaysanız, bu hastalığın ölümcül olması ya da çok ağır hastalık yaşamanız beklenmiyor. 9 yaşın altındaysanız mesela neredeyse hiç hasta olmanız beklenmiyor. 9 ile 39 yaş arasındaki hastalarda bu rahatsızlığın çok hafif geçirilmesi bekleniyor.

Koronavirüste hangi yaş grubuna hangi ilaç tedavisi uygulanır?

Böyle bir durumda önümüzdeki dönemde kaç hastamız olur, bu ilaçların miktarlarının planlanması lazım. Diyelim ki 40 yaşındasınız hastalığınız ciğerlerinizi etkiledi o zaman hastaya ilaç verilecek. Ama diyelim ki 65 yaşının üzerindesiniz, hastalık ciğerlerinizi etkilemedi, o zaman hemen hastaya ilaç verilecek. Çünkü potansiyel olarak yakalanma ihtimaliniz fazla. Böyle değerlendirmelerimiz var.

Dünyada koronavirüs bulaştıktan sonra iyileşen çok hasta var. Bazı hastalarımız bu hastalığı taşıdığının bile farkına varmayacak ve farkında olmadan da atlatabilecek. Gençlerde, 60 yaşın altındaki insanlarda, ateşe, halsizliğe biraz da nefes darlığına neden oluyor ama daha sonra düzeliyor. İyileşenler çok çok büyük grup. Büyük grup hastalığı ayakta geçirebiliyor.”

 

 

 

 

Yorumlar