Kantin açma belgesi nasıl alınır? Kantin işletme belgesi 2019

MEB’e bağlı okullarda kantin işletmek istiyorsanız kantin işletme belgesine sahip olmanız gerekiyor. Peki ya kantin açma belgesi nasıl alınır? Kantin işletme belgesi 2019 detayları haberimizde.

Kantin açma belgesi nasıl alınır? Kantin işletme belgesi 2019
Son Güncelleme: 13 Eylül 2018 Perşembe 12:10
13 Eylül 2018 Perşembe 12:05

Girişimci olmak adına okulda kantin işletmeciliği yapmak karlı ve mantıklı bir karar olabilir. Kantin işletmenin de belli başlı prosedürleri var. Bunlardan biri de MEB’e bağlı okullarında bulunan kantin ihalelerine girebilmek için Kantincilik Üzerine “Ustalık belgesi” veya bunun dengi sayılan “Kantin İşyeri Açma Belgesi” almanız gerekir. Peki ya kantin açma belgesi nasıl alınır? Detaylar haberimizde.

Kantin işletme belgesi 2019

MEB’e bağlı okullarda bulunan kantinlerin işletilmesi için açılan ihalelere katılabilmek için kantincilik mesleği ile ilgili bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bunlar “Ustalık Belgesi” , “Kantin İş Yeri Açma Belgesi” , ” Kalfalık Belgesi” ve “İş Yeri Açma Belgesi” dir. Bir ihaleye girmek için bu belgelerden birine sahip olmanız gerekmektedir. Fakat bu belgeler arasında bir hiyerarşi vardır ve İş Yeri Açma veya Kalfalık Belgesi ile ihaleye katılan biri ihaleye Ustalık veya Kantin İş Yeri Açma Belgesi ile katılanlar olması durumunda ihale dışı kalmaktadır.

Kantin ustalık belgesi nasıl alınır?

Kantin Ustalık Belgesi adında da anlaşılacağı üzerine Kantincilik mesleği üzerine ustalaşmış kişilere, Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından verilen belgedir. Bu belgeyi almanın farklı yolları vardır. Bunlar;

Çalışmışlık ile kantin belgesi almak: Kantincilik Mesleğinde öğrenim durumunuz da dikkate alınarak belirli bir süre çalışmış ve bunu da ispatlamış olmanız durumunda bu belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz. Bu durumda prosedür olarak doğrudan “Ustalık Belgesi” alma imkanı yok dolayısıyla önce “Kalfalık Belgesi” alınıyor daha sonra “Ustalık Belgesi”.

İlköğretim Mezunu iseniz (eski ise ilkokul veya ortaokul);

En az 4 yıl çalıştınız ise “Kalfalık Belgesi” almak için sınavlara girebilir başarılı olmanız durumunda “Kalfalık Belgesi” alabilirsiniz. En az 9 yıl çalıştınız ise “Ustalık Belgesi” alma hakkınız doğuyor fakat prosedür gereği önce “Kalfalık Belgesi” sınavlarına başvurup aldıktan sonra “Ustalık Belgesi”ne başvuru yapılıyor. Yani direk Ustalık Belgesi verilmiyor.

Lise veya Dengi Okul Mezunu İseniz;

En az 1 yıl çalıştınız ise “Kalfalık Belgesi” almak için sınavlara girebilir başarılı olmanız durumunda “Kalfalık Belgesi” alabilirsiniz. En az 7 yıl çalıştınız ise “Ustalık Belgesi” alma hakkınız doğuyor fakat prosedür gereği önce “Kalfalık Belgesi” sınavlarına başvurup aldıktan sonra “Ustalık Belgesi”ne başvuru yapılıyor.

Kantincilik belgesi için nereye başvurulur?

Çalışmışlık durumu ile Kantincilik Belgesi almak için;  Öncelikle Mesleki eğitim Merkezine giderek alınan Denklik formu ile daha önce “Kantincilik” üzerine vergi levhası ve kaşesi bulunan kantinde 18 yaşınızı doldurduktan sonra ve askerde olduğunuz süreler haricinde (askerde bulunduğunuz tarihler hizmetten sayılmıyor) çalıştığınız tarihleri yazıp çalıştığınız kantinciden imza ve kaşe alıyorsunuz. Eğer 06.01.1998 tarihinden sonra çalışmanız varsa mutlaka SSK ya da Bağkur lu olmuş olmanız gerekiyor. Kantin işletmesine onaylattıktan sonra kayıtlı bulunduğu meslek/esnaf odasına ve Vergi Dairesine de onaylatmanız gerekiyor. Meslek odasında ve Vergi Dairesinde ilgili tarihlerde kaydı bulunup bulunmadığı kontrol ediliyor. Vergi dairesinde verilen beyanlara bakılıyor. Tüm onaylardan sonra tekrar belgeyi Mesleki Eğitim Merkezine götürüyorsunuz. Bu belge yanında mezun olduğunuz okul diploması ve sağlık raporu, fotoğraf gibi diğer istenen belgeleri de götürerek başvurabilirsiniz.

Denklik yoluyla belge almak (mevcut bazı ustalık belgeleri ile)

-Aşçılık

-Et ve et ürünleri işletmeciliği

-Fırıncılık

-Pastacılık, Tatlıcılık ve şekerlemecilik

-Süt ve süt ürünleri işletmeciliği

-Servis elemanlığı gibi ilgili kalfalık ya da ustalık belgeniz varsa “Kantin İşletmeciliği” ile ilgili olarak dengi belgeyi almak için Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurabilirsiniz. Bu durumda fark dersleri almanız gerekebilir.

Mezun olunan okul/bölüm yoluyla kantincilik belgesi almak

Yukarıda bulunan Lise, Önlisans ve Lisans bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar için doğrudan “Kantin İşyeri Açma Belgesi” verilir. Bu belge “Kantin Ustalık Belgesi” ile denk sayılmaktadır. Bu belgeyi almak için yine Mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapılarak sınavlar katılmak gerekiyor. Sınavlar şubat döneminde ve eylül döneminde yapılmaktadır. Tek dönemde başarılı olmanız halinde direk olarak “Kantin İşyeri Açma Belgesi” alınabilir.

Kantincilik belgesi hangi dönemlerde alınır?

Başvurular Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılıyor. Sınavlar bir yıl içinde Şubat ve Eylül ayları olmak üzere iki dönem yapılmaktadır. Başvurular da bu dönemlerin öncesinde yapılabilir. Başvuru sırasında diploma aslı ve fotokopisi, kimlik, fotoğraf ve sağlık raporu istenmektedir.

Kantincilik belgesi almak için şartlar neler?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor.

-Sabıka kaydınız bulunmamalı.

-En az ilkokul mezunu biri olmalısınız.

-Nüfus cüzdanı fotokopisi.

-İkametgah belgesi.

-İmza sirküleri.

-Başka bir kantin ve ya meslek ya da esnaf odasına kayıtlı işin bulunmaması.

-Gerçek kişiler olmak.(Şahıs dışında vakıf, şirket, dernek olarak başvurular kabul edilmez.)

Kantin işletmeciliği hakkında bilinmesi gerekenler

Okul kantini açmak istediğinizde mutlaka neler yapacağınızı bilmelisiniz. Karşınıza çeşitli okullar çıktığı gibi her sene için okullarda ihalelere girmeniz gerekir. Eğer ki okul tarafından açılan ihaleyi kazanırsanız kantini siz işletebilirsiniz. Ancak bu işe girişmeden önce okul kantinlerini gezerek neler yapıldığını görün. Hangi konularda nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakın.

Kantin açmak istediğinizde gireceğiniz ihalelerde sizlerden kantin açmak için ustalık, kalfalık ya da dükkân açma belgesi gibi evraklar getirmenizi isteyeceklerdir. Bu belgeleri hazırlarken mutlaka ek belgelerde sunmaya çalışın. Çünkü hijyen sertifikası, helal gıda satış sertifikası gibi belgelerinizi olması daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Kantin işletmeciliği yaparken kendinizi de bir yandan geliştirmeye bakın. Öğrencilerin sizden beklentilerini dikkate alın. Onlar için hazırlanmış sağlıklı ve sevilen gıdalar sunmaya çalışın. Daha fazla ürün istiyorlarsa sunun. Okul kantini açmak aylık olarak elinize 2000-3000 ve ya şehrinize göre daha fazla paranın geçmesi demek. Bu fiyat oldukça iyi. Hatta özel ürünler ve ev yemekleri tarzında satışlarınız varsa daha fazla kazanabilirsiniz.

 

Yorumlar