Kambiyo muameleleri nedir? Kambiyo nedir hukuk kısaca tanımı

Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden %0,1 vergi alınacak. Kambiyo muameleleri nedir? Kambiyo nedir hukuk kısaca tanımı ile ilgili bilgiler merak edildi. İşte Kambiyo muameleleri nedir? Kambiyo nedir hukuk kısaca tanımı ile ilgili bilgiler.

Kambiyo muameleleri nedir? Kambiyo nedir hukuk kısaca tanımı
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:03
15 Mayıs 2019 Çarşamba 08:37

Kambiyo muameleleri nedir? Kambiyo nedir hukuk kısaca tanımı ile ilgili bilgiler Resmi Gazete'de yayınlananarak yürürlüğe giren kararla gündeme geldi. Haberimizde Kambiyo muameleleri nedir? Kambiyo nedir hukuk kısaca tanımı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre, kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerindenyüzde 0,1 vergi alıancak. İşte Kambiyo muameleleri nedir? Kambiyo nedir hukuk kısaca tanımı ile ilgili bilgiler. 

Kambiyo muameleleri nedir?

Kambiyo, en genel anlamıyla ‘’Ticari Senet’’ olarak bilinmektedir. Para yerine geçen ve ödeme aracı olarak kullanılabilen her türlü bono, çek, poliçe ve diğer menkul kıymetler anlamında kambiyo olarak tanımlanabilir. Kelime anlamıyla kambiyo, nakit para veya para yerine geçen her türlü araç ve senetlerin alım ve satımını ifade eder.

Kambiyo iktisat literatüründe "döviz","efektif" anlamlarında da kullanılmaktadır. Kambiyo, kanunen emre yazılı olarak düzenlenen, içerdikleri hak bakımından mutlaka bir para alacağını konu edinen, ekonomik alanda çok işlem ve etki gören önemlerine binaen Türk Ticaret Kanunu’nda özel olarak düzenlenmiştir.

Türk Ticaret Kanun’da "kambiyo senetleri" terimi altında poliçe, emre muharrer senet ya da bono ve çek örnek olarak verilmektedir.

Yorumlar