Kambiyo kontrolleri ne demek, nedir?

Kambiyo kontrolleri ne demek, nedir? Soruları CHP'li Muharrem İnce'nin yaptığı açıklamalar sonrası merak konusu oldu. Kambiyo kontrolleri ne demek, nedir? Sorularının cevabını sizin için derledik.

Kambiyo kontrolleri ne demek, nedir?
Son Güncelleme: 10 Ağustos 2018 Cuma 12:08
10 Ağustos 2018 Cuma 12:06

Kambiyo kontrolleri ne demek, nedir? Soruları CHP'li Muharrem İnce'nin Twitter'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek yaptığı açıklama sonrası merak konusu oldu. Kambiyo kontrolleri ne demek, nedir? Sorularının yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. İnce Erdoğan'a “Kambiyo kontrolleri olmayacak ve finansal yatırımların güvenliği önceliğimizdir” açıklaması yapın. çağrısında bulundu. işte Kambiyo kontrolleri ne demek, nedir? Sorularının yanıtı.

Kambiyo kontrolleri ne demek, nedir?

Kambiyo kontrolü, ülkeye giren ve ülkeden çıkan döviz miktarının devlet tarafından denetim altına alınması demektir. Bu uygulamaya göre, döviz fiyatları devlet tarafından belirlenir. Devlet, dövize olan arz ve talebin döviz fiyatalrını etkilemesine imkan vermez.

Zayıf paralı ülkelerin serbest döviz rejimini bırakarak döviz alım satımını devlet eliyle yapmaları demektir. Bu şekilde, para değerinin belirli bir seviyede tutulması mümkün olabilmektedir.

Ödemeler dengesi devamlı açık veren ülkelerde dövize olan talep fazladır, buna karşılık döviz arzı yetersizdir. Kambiyo kontrolüne başvuran ülkeler, döviz talebini daraltmak ve döviz arzını genişletmek gayesiyle, bütün döviz arzına el koymakta ve döviz taleplerini bizzat kendi karşılamaktadır.

Kambiyo kontrolünün tatbik edildiği ülkelerde paranın resmî değeri ile bilfiil sahip olduğu satınalma gücü arasında daima bir fark olduğu görülmektedir. Kambiyo kontrolünü uzun yıllar tatbik etmiş ülkelerde çeşitli güçlükler ortaya çıkmıştır.

Devletin döviz talebini kısması ülkede ticarî ve sosyal ihtiyaçların tatmin edilmemesini, yani ülkede iktisadî sıkıntıyı doğurur. Dışarıya döviz kaçırılması ve döviz karaBorsa sı bu ülkelerde olağandır. Kambiyo kontrolü resmî ile özel sektör arasında eşitsizlik yaratır. Resmî ihtiyaçlar ferdin ve piyasanın talebine tercih edilir. Ayrıca kambiyo kontrolü, hatalı ve verimsiz Yatırım lara zemin hazırlaması bakımından da sakıncalıdır.

Muharrem İnce ne demişti?

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yüzde 30 oranında oy almıştı. İnce Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

İnce şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanı, geldiğimiz bu noktada, milletimizin ekonomik ve sosyal felaketini engellemek için, artık tavsiye etmiyorum, istirham ediyorum.

Bırakın şu dış güçler palavralarını. Erzincan ve Sivas mitinglerimdeki çağrımı özetliyorum. Lütfen bu çağrının gereklerini yerine getirin, bir kez dahi olsa doğruyu yapın ve güzel ülkemizin uçuruma yuvarlanmasını engelleyin:

a.Damadınız başta olmak üzere, ekonomi danışmanlarınızı kovun.

b.Merkez Bankasına müdahale etmeyin.

c.Kanal İstanbul gibi önceliği olmayan projeleri erteleyin.

d.“Kambiyo kontrolleri olmayacak ve finansal yatırımların güvenliği önceliğimizdir” açıklaması yapın

Bu size son çağrımdır. Gecikmeden bunların hepsini yaparsanız, ülkemizi ve milletimizi ekonomik ve sosyal bir felaketten kurtarabilirsiniz"

Yorumlar