İSTMOP nedir? İSTMOP ile aracın nereye çekildiği nasıl öğrenilir?

İstanbul trafiğinde sürücülerin işini kolaylaştıracak yeni bir uygulama geliyor. İSTMOP nedir? İstanbul Mobil Otopark mobil uygulaması ne iş yarıyor?

İSTMOP nedir? İSTMOP ile aracın nereye çekildiği nasıl öğrenilir?
Son Güncelleme: 9 Kasım 2018 Cuma 16:03
9 Kasım 2018 Cuma 15:55

İstanbul trafiği için yeni bir uygulama kullanıma sunuldu. Araç sürücülerinin en çok şikayet ettiği konulardan biri olan araç çekme işlemi bu uygulama ile artık  şikayet olmaktan çıkıyor. Araç sürücüsü aracı çekildiğinde nereye çekildiğini hemen öğrenebilecek. İSTMOP ile aracın nereye çekildiği nasıl öğrenilir? Detaylar haberimizde.

İstanbul Mobil Otopark mobil uygulaması ne iş yarıyor?

İstanbul sürücülerinin en büyük tartıştığı konulardan biri “Aracım nereye çekildi?” sorusu. İSTMOP uygulaması sayesinde bu tartışma son buluyor. İstanbul trafiğinde yeni uygulama başlatıldı. İstanbul 'Mobil Otopark' projesiyle artık aracı çekilen sürücüler, araçlarının nereye çekildiğini mobil uygulama ile görebilecek.

İSTMOP ile aracın nereye çekildiği nasıl öğrenilir?

Öncelikle İSTMOP uygulamasının araç sahipleri tarafından telefonlara indirilmesi gerekiyor. Aracı çekilen kişi uygulamaya girerek aracının plakasını ve aracının çekildiği tarihi girerek aracının nereye çekildiğini hatta hangi polis memuru tarafından çekildiğine kadar detayları öğrenebiliyor.

Çekilen araç hangi otoparkta ve neden çekildi? / E-Devlet sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü, aracın çekildiği otopark ve ceza bilgisini anlık bildirim ile öğrenme ve son beş yıldaki kaza ve ceza bilgilerinin görüntülenip barkodlu belge oluşturma hizmetlerini e-devlet kapısı üzerinden kullanıma sundu. Böylelikle araç sahiplerine aracın çekildiği otopark ve ceza bilgisinin e-devlet kapısına kayıtlı e-posta ve mobil uygulama üzerinden anlık bildirilmesi sağlanırken sürücülerin son 5 yıl içerisinde karışmış oldukları ölümlü/yaralamalı kaza, sürücü belgesi ceza/iptal bilgilerinin görüntülenebilmesi ve bu bilgilerin barkodlu belge olarak alabilmesi sağlandı.

Aracın Çekildiği Otopark ve Ceza Bilgisinin anlık bildirimi kapsamında; aracın herhangi bir kural ihlali neticesi otoparka çekilmesi durumunda aracın plakası, otopark adı, birim il/ilçe, otopark adresi, otopark telefonu, otoparka çekme nedeni, otoparka çekme tarih ve saat bilgileri ile aracın tescil plakasına trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmesi durumunda e-devlet kapısında kayıtlı elektronik posta adresine ve e-devlet mobil uygulamasını indiren kullanıcılara uygulama üzerinden anlık bildirim (push notification) ile bilgilendirme yapılacak. Sürücü Ceza ve Kaza Bilgisi Sorgulama kapsamında; vatandaşlar TC kimlik numarası, adı soyadı, sürücü belgesi numarası, belgenin verildiği birim, sürücü belgesinin tarihi, sınıfları, geçerlilik tarihi, kısıt kodu, aktif ceza puanı, son 5 yıl içindeki ceza bilgileri, iptal bilgileri ile son 5 yıldaki ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasının tarihi, saati, yeri, il/ilçe, kusur durumu bilgilerini görüntüleyebilecek ve bununla ilgili barkotlu belge oluşturabilecek.

 

Yorumlar