İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı nedir, katılım nasıl olur?

Bilecik Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayhan Tozan İşbaşı Eğitim Programına katılan annelere 400 TL verileceğini açıkladı. Peki ya İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı nedir, katılım nasıl olur?

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı nedir, katılım nasıl olur?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:55
3 Ağustos 2018 Cuma 16:49

Anneleri sevindirecek haber Bilecik’ten geldi. İşbaşı Eğitim Programı kapsamında bu programa katılan annelere 400 TL ilave ücret verilecek. Detaylar haberimizde.

Bilecik Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayhan Tozan, İŞKUR’un işverenlere ve iş arayanlara yönelik hizmetleri, bununla beraber faydalanabilecekleri program ve teşvikler hakkında bilgi verdi.

Tozan, yapmış olduğu açıklamada, “Bilindiği üzere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hayata geçirilen çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında, daha çok vatandaşımızı iş ve meslek sahibi yapmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Öncelikli hedefimiz Bilecik'te istihdamın yanı sıra vatandaşlarımızın meslek sahibi olmalarını da sağlamaktır. Çünkü meslek edinen, edindiği, istediği ve sevdiği meslekte çalışan insanlarımız, çalıştığı yerde daha uzun süreli çalışmakta, işini daha çok sevmekte bu da işsizliği önemli derecede azaltmaktadır. Yeni mezun olan gençlerimiz, kadınlarımız, engellilerimiz, mesleğini değiştirmek isteyen, farklı alanlarda çalışmak isteyen vatandaşlarımız için İşbaşı Eğitim Programı ön plana çıkmaktadır. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlarımıza bakmakla yükümlü oldukları 25 yaş arası çocukları aylık 400 TL bakım desteği program süresince tarafımızdan karşılanacaktır. Bakım desteği en fazla bir çocuk için olacak ve İşbaşı Eğitim Programına katılan annelerimiz çocuklarını kaydettikleri bebek çocuk bakım evleri kayıt belgelerini takdim ettikleri takdirde her ay 400 TL ilave ücret alacaktır” dedi.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Nedir?

İş Başı Eğitim, İŞKUR’un işsizlere meslek edindirmek ve sektörlerin yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak üzere Mesleki Eğitim Kursları olarak başlatılmış, verilen eğitim işvereni tatmin etmeyince dönüşüme uğramış istihdam yöntemidir. İŞKUR tarafından başlatılan işbaşı eğitimin süresi en az 3 ay en fazla 12 ay veya azami 320 fiili gün olarak belirlenmiş. Ve bu süre içerisinde haftada en fazla 45 saat çalışılabiliyor. Bu da haftanın 5 günü 9 saate karşılık geliyor. Bazı işletmelerde Cumartesi de mesai olduğundan bu süre 7,5 saat oluyor.

İşbaşı Eğitim Programına Başvuru Nasıl Yapılır?

İşbaşı Eğitim için işsizlerin 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istediği zaman başvuru yaparak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanabiliyor. Yani zaman ve yer kısıtlaması yok. İşbaşı Eğitim programına hangi ilden başvurulmuş ise adayların o ildeki işyerinde çalışma mecburiyeti var.

Yorumlar