Hantavirüs nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı, tedavisi var mı, salgın tehlikesi var mı?

Hantavirüs nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı, tedavisi var mı, salgın tehlikesi var mı? soruları, Çin’de ortaya çıkan bir haber sonrası araştırılmaya başlandı. Peki, Hantavirüs nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı, tedavisi var mı, salgın tehlikesi var mı? Detaylar haberimizde…

 Hantavirüs nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı, tedavisi var mı, salgın tehlikesi var mı?
Son Güncelleme: 24 Mart 2020 Salı 16:20
24 Mart 2020 Salı 15:48

Hantavirüs nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı, tedavisi var mı, salgın tehlikesi var mı? Çinde’de meydana gelen bir olay yeni bir salgının başlangıcı mı? diye akıllara soru işareti getirdi. Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altını almış ve birçok kişi hayatını kaybetmişti. Çin’de bir yolcunun otobüste hayatını kaybetmesi ve doktorların hantavirüs teşhisi koyması yeni bir salgının başlayıp başlamayacağını merak ettirdi. Peki, Hantavirüs nedir, belirtileri neler, bulaşıcı mı, tedavisi var mı, salgın tehlikesi var mı? Sizin için araştırdık…

Hantavirüs nedir?

Çin’de meydana gelen bir olay yeni bir salgının olup olmayacağını merak ettirdi. Çin'in resmi yayın kuruluşu Global Times'ın haberinde, ülkenin batısındaki Yunnan eyaletinde hantavirüs tespit edilen bir kişinin iş için Şantung eyaletine seyahat ederken otobüste hayatını kaybettiği bildirildi.

Haberde otobüste bulunan 31 kişiye de test yapıldığı belirtildi.

Global Times'ın haberinin ardından sosyal medyada yeni bir salgının ortaya çıkabileceği yorumları yapıldı, Twitter'da "hantavirüs" etiketi dünya çapında trend oldu.

RNA virüsü olan hantavirüs adını ilk izole edildiği yer alan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden alıyor. Kırım-Kongo kanamalı ateşi virüsünde olduğu gibi hantavirüs de kanamalı ateş ile seyrediyor

Farelere veya fare idrarı, tükürüğü veya dışkısına temasla insanlara bulaşan hantavirüsler, "Hantavirüs Akciğer Sendromu" (HPS) adı verilen hastalığa yol açıyor.

Hantavirüs belirtileri neler?

Yorgunluk, ateş, kas kütlelerinde ağrı ve kanama gibi belirtiler veren hanta virüsü de hpiertansiyon, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği gibi sonuçlar doğurarak ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve bulantı gibi belirtiler de yine bu virüsün belirtileri arasında yer alıyor.

Hantavirüs bulaşıcı mı?

Fareler ve bazı kemirgenlerin taşıyıcı oldukları bilinen hantavirüs kemirgenlerin dışkısı, idrarı yoluyla enfekte ortamı yaratarak hastalara bulaşıyor. İnsana bulaş yolu kemirgenlerin dışkı ya da idrar çıkartılarının solunması yoluyla gerçekleşiyor.

 Hantavirüs tedavisi var mı?

Bu virüsün tedavisinin olup olmadığı hakkında henüz bir bilgi yok

Hantavirüs salgın tehlikesi var mı?

İnsandan insana bulaşmayan hantavirüs salgın tehlikesi yaratmıyor.

 

 

Yorumlar