Davutoğlu ve Babacan'ın kuracağı iddia edilen partinin adı ne?

Davutoğlu ve Babacan'ın kuracağı iddia edilen partinin adı ne? Yerel seçimlerin ardından siyaset kulislerinde dolaşan iddialarından biri de Davutoğlu ve Babacan'ın parti kuracağı. Peki Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın kuracağı iddia edilen partinin adı ne?

Davutoğlu ve Babacan'ın kuracağı iddia edilen partinin adı ne?
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba 15:34
17 Nisan 2019 Çarşamba 15:17

Davutoğlu ve Babacan'ın kuracağı iddia edilen partinin adı ne? Yerel seçimlerin ardından siyaset kulislerinde dolaşan iddialarından biri de Davutoğlu ve Babacan'ın parti kuracağı. Peki Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın kuracağı iddia edilen partinin adı ne? Detayları haberimizde.

Ali Babacan'ın partisinin adı ne?

Ali Babacan'ın yeni partisinin adının netleştiğini belirten gazeteci Talat Atilla, şu ifadeleri kullandı:

Yeni partinin ön ismini 'HUZUR PARTİSİ' olarak koyan Babacan, İstanbul ve Ankara'da iki kişiye de kuruculuk teklif etti. Siyaset dışı iki isimden birisi Ankara'da yaşayan avukat Süleyman Çetin. Çetin, İş Bankası'nın eski avukatlarından olduğu gibi Ankara Barosu'nun eski çevre komisyonu başkanı ve TEMA Vakfı'nın Ankara yöneticilerinden.

Ali Babacan kimdir?

Ali Babacan (d. 4 Nisan 1967, Ankara), Türk mühendis, ekonomist ve siyasetçi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23., 24. ve 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Milletvekilidir.

58. ve 59. Hükûmetlerde de Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı. 60. Hükümette 1 Mayıs 2009'a kadar Dışişleri Bakanı olarak görev aldı ve Mayıs 2005 - Ocak 2009 arasında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği konusunda görüşmelerin yürütüldüğü makam olan başmüzakerecilik görevinde bulundu. 61. ve 62. hükümetlerde Başbakan Yardımcılığı yaptı.

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 58. ve 59. hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet'te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti. 1 Mayıs 2009'da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretti.

1 Mayıs 2009 tarihinden sonra Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak hükümetlerde görev yaptı. 28 Ağustos 2015 tarihinde başbakan yardımcılığı görevini Cevdet Yılmaz'a devretti. II. Davutoğlu hükümeti döneminde başbakan danışmanlığı yapmıştır.

2018 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimleri için milletvekili adaylığı için başvuru yapmadı

Yorumlar