Cumhurbaşkanı danışmanları Sümeyra Merve Kılınç ve Elif Esen kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni danışmanları belli oldu. Cumhurbaşkanı yeni başdanışmanları Sümeyra Merve Kılınç ve Elif Esen kimdir?

Cumhurbaşkanı danışmanları Sümeyra Merve Kılınç ve Elif Esen kimdir?
Son Güncelleme: 9 Ağustos 2018 Perşembe 10:43
9 Ağustos 2018 Perşembe 10:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni danışmanlarının belli olmasının ardından Sümeyra Merve Kılınç ve Elif Esen ismi merak edilmeye başladı. İşte yeni atanan Cumhurbaşkanı danışmanları hayatında detaylı bilgi..

Tarım ve Orman ile Milli Eğitim Bakan Yardımcılıkları ve Cumhurbaşkanı danışmanlıklarına ait atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Tarım ve Orman Bakan Yardımcılıklarına Mehmet Hadi Tunç, Akif Özkaldı ve Mustafa Aksu atandı. Milli Eğitim Bakan Yardımcılıklarına ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer ile Prof. Dr. Mustafa Safran getirildi. Cumhurbaşkanı danışmanı olarak ise Sümeyra Merve Kılınç ve Elif Esen atandı.

SÜMEYRA MERVE KILIÇ KİMDİR?

Sümeyra Merve Kılınç 2010 yılında Ürdün Üniversitesi Arapça-İngilizce Psikoloji bölümünden mezun oldu. Dergi ve haber portallarına psikoloji, beslenme ve sağlık üzerine yazı ve çeviri haberler hazırladı, Sade Hayat e-dergisinde editörlük yaptı. 2011- 2014 yılları arasında NHI İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü'nde beslenme ve doğal yaşam danışmanı olarak çalıştı. 1. ve 2. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu organizatörlüğünde yer aldı. Doğal Sağlık Derneği'nin kurucu üyeliğinde bulundu. 2013-2015 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik anabilim dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Geleneksel Tıp, Anadolu Halk Tıbbı, İslam Tıbbı, Geleneksel ve Doğal Beslenme, Açlık Tedavisi, Ekolojik Psikoloji, Doğal Doğum ve Doğum Psikolojisi alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

ELİF ESEN KİMDİR?

Resmi Gazete'de yer alan atama kararları ile Cumhurbaşkanı danışmanı Elif Esen atandı. Elif Esen ise Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ekibinden. 24 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçti. Yeni sistemle birlikte hem cumhurbaşkanlığı hem de bakanlıklarda önemli atamalar yapılıyor. Son atama ise Cumhurbaşkanı danışmanları oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın başkan yardımcısı olduğu KADEM'de yönetim kurulu üyesi olarak bilinen Elif Esen, kadın istihdamıyla alakalı olarak çalışmalar yapmıştır. Ayrıca Esen, kadın istihdamı hakkında son dönemde yapılan çalışmalarla alakalı tespitlerde bulunmuş ve sorunlara çözüm önerileri getirmiştir.

Yorumlar