Çeyiz ödemesi sorgulama telefon - Çeyiz hesabı ödeme planı - Geri öderken faiz ödeniyor mu?

Devlet destekli çeyiz hesabı. Çeyiz ödemeleri için banka müraacatları başladı. Milyonlarca kişi Çeyiz ödemesi sorgulama telefon - Çeyiz hesabı ödeme planı - Geri öderken faiz ödeniyor mu? sorularının yanıtlarını merak ediyor. İşte çeyiz destek ödemeleri ile ilgili bilgiler.

Çeyiz ödemesi sorgulama telefon - Çeyiz hesabı ödeme planı - Geri öderken faiz ödeniyor mu?
Son Güncelleme: 11 Nisan 2019 Perşembe 11:54
11 Nisan 2019 Perşembe 11:21

Çeyiz ödemesi sorgulama telefon - Çeyiz hesabı ödeme planı - Geri öderken faiz ödeniyor mu? soruları Aile Bakanı'nın açıklamalarıyla gündeme geldi. Azonceoldu ekibi olarak çeyiz destek ödemeleri hakkında bilgileri sizler için derledik. 

Çeyiz ödemesi sorgulama telefon

Hak sahibi kadınlar tarafından yapılan çeyiz parası başvuruları e-devlet aracılığıyla kolaylıkla takip edilebilirken, başvuruyla ilgili her detaya da kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür. T.C kimlik no ile çeyiz parası sorgulama işlemi için öncelikle T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi vasıtasıyla e-devlet girişinin yapılması gerekmektedir. E-devlet şifresine sahip olmayan kadınlar herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini alabilirken, sisteme giriş yapılmasının ardından gelen ana sayfa üzerindeki arama bölümüne “şahıs ödeme durumları” yazılmalıdır. Bu adımın ardından “Sosyal Güvenlik Kurumu/Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme” linki ortaya çıkacak, (https://www.turkiye.gov.tr/ sgk-sahis-odeme-goruntuleme) buraya tıklanması durumunda şahıs ödeme durumları görüntüleme sayfasına giriş yapılacaktır. Burada;

Başlangıç ve bitiş tarihi seçilmesi gerekmektedir. (gün, ay ve yıl olarak) Tarih aralığı için herhangi bir kısıtlama yoktur.

Tarih aralığı seçilip “sorgula” butonuna basıldıktan sonra ilgili T.C kimlik numarası için kişiye yapılacak ödeme bilgilerine ulaşılabilir.

Ödeme listesi adı altında erişilecek bu bilgiler evrak varide no, başvuru tarihi, ad soyad, ödeme tipi, ödeme durum, muhasebe durum, tutar, katılım payı ve net tutar gibi detaylar başvuru sahibi tarafından erişilebilen diğer bilgiler olarak göze çarpmaktadır.

Bu detaylar kişinin başvuru tarihi itibariyle başvurusunun ne durumda olduğu, ödeme miktarı, ödeme tarihi gibi tüm bilgilerden oluşmaktadır.

Çeyiz hesabı ödeme planı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ödemeleri için bankalara müracaatların 17 Nisan’da başlayacağını, ilk ödemelerin ise Mayıs ayı içerisinde yapılacağını açıkladı.

Bakan Selçuk, 3 yıllık süreyi doldurarak evlenen katılımcıların gerekli müracaatları hesaplarının bulunduğu bankalara yapabileceklerini kaydetti.

“15 BANKADA 22 BİN 344 KİŞİ ÇEYİZ HESABI AÇTI”

Bakan Selçuk, 15 bankada 22 bin 344 katılımcının Çeyiz Hesabı açtığını söyledi ve Çeyiz Hesabı açanların evlilik tarihinden önce en az 3 yıl düzenli ödeme yapmaları gerektiğine de işaret etti. Selçuk, kişilerin 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yaptıkları takdirde Devlet Katkısı ödemelerini alabileceğini bildirdi. Bakan Selçuk, “18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.” hatırlatmasında da bulundu.

“DEVLET KATKISI KATILIMCILARIN BİRİKİMLERİNİN EN AZ YÜZDE 20’SİNE KARŞILIK GELİYOR”

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 2019 yılı için Çeyiz Hesabında katılımcıların yatıracağı aylık alt limitin 155 lira 26 kuruş, üst limitin ise 1.552 lira 65 kuruş olduğunu dile getirdi. Selçuk; üç aylık ödemeyi seçenlerin bu rakamların üç katını yatırabileceğinin de altını çizdi.

Geri öderken faiz ödeniyor mu?

Bakan Selçuk, çeyiz hesabına yapılan devlet katkısı oranlarına ilişkin de bilgi verdi:

“3 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 10’dan yüzde 20’ye, verilebilecek en yüksek tutar 4 bin liradan 6 bin 500 liraya;

4 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 15’ten yüzde 22’ye, verilecek en yüksek tutar 4 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya;

5 yıl ve üzerindeki sürede alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarılmıştır.”

Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ile yuva kurmayı düşünen gençleri tasarruf etmeye teşvik etmek ve biriktirdiği meblağa belirli bir oranda devlet katkısı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Yorumlar